تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷
کد خبر : 1090

افزایش ۸ درصدی ورود کود شیمیایی به مازندران

افزایش ۸ درصدی ورود کود شیمیایی به مازندران

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران از ورود بیش از ۱۰۰ هزارتن کود شیمیایی امسال به استان خبر داد. مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران با بیان اینکه کود شیمیایی به اندازه کافی در انبار‌های کارگزاری‌های استان وجود دارد گفت: امسال ۱۰۰ هزارتن کود شیمیایی با ۸ درصد بیشتر از پارسال انواع کود شیمیایی وارد

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران از ورود بیش از ۱۰۰ هزارتن کود شیمیایی امسال به استان خبر داد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران با بیان اینکه کود شیمیایی به اندازه کافی در انبار‌های کارگزاری‌های استان وجود دارد گفت: امسال ۱۰۰ هزارتن کود شیمیایی با ۸ درصد بیشتر از پارسال انواع کود شیمیایی وارد استان شده است.
مجید سلطانی با اشاره به اینکه مهمترین فعالیت کشاورزی مازندران برنجکاری بوده و خرید و تامین کود‌های شیمیایی همیشه از دغدغه‌های شالیکاران محسوب می‌شود افزود: حدود ۲۳۰ هزارهکتار شالیزاری در مازندران وجود داشته و در حال حاضر شالیکاران استان مشغول شخم و شیار زمستانه هستند.
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران گفت: بر اساس آمار‌های رسمی، سهمیه سالانه انواع کود‌های شیمیایی برای ۷۶ نوع محصول کشاورزی استان ۱۷۵ هزارتن گزارش شده و کود‌های پتاس، اوره و فسفات به عنوان کود‌های پایه محصولات کشاورزی محسوب می‌شوند.
مجید سلطانی با بیان اینکه تاکنون تصمیمی در باره افزایش قیمت کود شیمیایی به نسبت به پارسال گرفته نشده است افزود: تاکنون ۱۰۴ هزارتن انواع کود شیمیایی شامل ۸۰ هزار تن کود اوره، ۱۰ هزارتن کود فسفاته و ۱۴ هزارتن کود پتاسه وارد مازندران شده است.
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران تصریح کرد: در هر شهرستان به طور متوسط کارگزاری تحت پوشش این شرکت، توزیع نهاده‌های کشاورزی به ویژه کود‌های شیمیایی را به عنوان تنها مرجع توزیع کود انجام داده و کشاورزان باید فقط از کارگزاری‌ها کود مورد نیاز خود را خریداری کنند.
مجید سلطانی از تولید کود اوره صد درصد داخلی بر اساس برنامه وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: توزیع این نوع کود برای کشت بهاره سال آینده نیز تا قبل از پایان امسال انجام شده و میانگین نیاز هر هکتار به کود شیمیایی در زمین‌های کشاورزی مازندران ۲۰۰ کیلوگرم است.
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران نیاز هر هکتار شالیزاری به کود اوره را ۱۰۰ و فسفات و پتاس هر یک ۵۰ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: توزیع بذر‌های گواهی شده شالی توسط سه نهاد تعاون روستایی، شرکت‌های زراعی بخش خصوصی و این شرکت انجام و سهمیه شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان در توزیع بذور گواهی شده شالی شامل طارم هاشمی، فجر، ندا و شیروردی امسال، ۵۰۰ تن است.
مجید سلطانی گفت: بذر گواهی شده (certified seed) به بذری گفته می‌شود که تحت نظر کارشناسان کشاورزی در زمین‌های منتخب کشت و برداشت شده و این بذر‌ها با هدف افزایش کمیت و کیفیت تولید محصول، در بسته بندی‌های خاص میان کشاورزان توزیع می‌شود.
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران افزود: بذر‌های گواهی شده از کشت بذر‌های مادری یا اصیل (registered seed) در مراکز تحقیقاتی کشاورزی پس از سال‌ها مطالعه و تحقیق در ابعاد مختلف، به دست می‌آید. همچنین نخستین مرحله از فرآیند تولید برنج، خزانه گیری شالی پس از شخم و شیار بوده و برای هر هکتار به طور متوسط ۴۵ تا ۵۵ کیلوگرم بذر شالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.