تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۱
کد خبر : 2076

باید‌ها و نباید‌های صنعت نوغانداری در دوران ویروس کرونا

باید‌ها و نباید‌های صنعت نوغانداری در دوران ویروس کرونا

رئیس مرکز توسعه نوغانداری مازندران در دوران شیوع کرونا بر رعایت نکات بهداشتی و تقویت سیستم ایمنی نوغانداران تاکید کرد. رئیس مرکز توسعه نوغانداری مازندران گفت: تاکنون شواهدی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق کرم ابریشم به انسان گزارش نشده است. حمیده‌السادات مطهری افزود: نوغانداران مناطق آب و هوای سرد و مرطوب دارای شرایط

رئیس مرکز توسعه نوغانداری مازندران در دوران شیوع کرونا بر رعایت نکات بهداشتی و تقویت سیستم ایمنی نوغانداران تاکید کرد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری مازندران گفت: تاکنون شواهدی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق کرم ابریشم به انسان گزارش نشده است.
حمیده‌السادات مطهری افزود: نوغانداران مناطق آب و هوای سرد و مرطوب دارای شرایط مساعدتر برای رشد ویروس کرونا، باید نسبت به رعایت نکات بهداشتی و تقویت سیستم ایمنی توجه بیشتری داشته باشند.
اوگفت: انتقال ویروس در شغل نوغانداری ممکن است از طریق وسایل و ادوات کار آلوده مانند جعبه تخم نوغان، سبد برگ چینی، قیچی، داس، سینی‌های پرورش و بر اثر تماس یا ترشحات فرد آلوده صورت گیرد.
رئیس مرکز توسعه نوغانداری مازندران افزود: ویروس کرونا ممکن است از طریق برگ توت آلوده در برگ خانه به سایر پرورش دهندگان کرم ابریشم در جایگاه پرورش کرم ابریشم و سایر افراد منتقل شود.
مطهری گفت: این ویروس ممکن است از طریق پیله‌های آلوده شده در جایگاه پرورش توسط فرد بیمار به تولیدکنندگان الیاف ابریشم یا خریداران پیله‌تر منتقل شود.
او افزود: شست‌وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده مجاز، به ویژه قبل و بعد از کار در توتستان و جایگاه پرورش کرم ابریشم ضروری است.
رئیس مرکز توسعه نوغانداری مازندران با بیان اینکه استفاده از دستکش، ماسک و لباس کار در زمان عملیات برگ چینی و پرورش ضروری است، گفت: ادوات، وسایل و جایگاه پرورش کرم ابریشم باید پیش و پس از انجام عملیات روزانه با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مجاز گندزدایی شوند.
مطهری افزود: عبور بخار آب با حرارت ۱۰۰ درجه سانتی گراد به مدت بیش از ۳۰ دقیقه یا شعله‌افکنی برای گندزدایی سالن پرورش (قبل از شروع پرورش) مؤثر است.
او با بیان اینکه استقرار حوضچه آب آهک در ورودی نوغان داری برای ضدعفونی کفش‌ها لازم است، گفت: هنگام ورود به جایگاه پرورش کرم ابریشم از کفش خاص آن محل استفاده شود.
مطهری بر فراهم کردن شرایط تهویه مناسب در جایگاه پرورش کرم ابریشم تاکید کرد و افزود: تماس نزدیک با سایر نوغانداران، کشاورزان و سایر افراد تا حد ممکن به حداقل برسد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری مازندران گفت: ۴ مرکز خرید شامل دو مرکز در بندپی شرقی شهرستان بابل، یک مرکز در درازکلا از توابع این شهرستان و یک مرکز در آهنگرکلا شهرستان قائم شهر آماده خرید محصول پیله‌تر از نوغانداران این استان تا یک ماه آینده هستند.

هزار و ۲۰۰ بهره بردار در عرصه نوغانداری مازندران فعالیت می‌کنند .

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.