تاریخ انتشار : شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰:۰۹
کد خبر : 7265

صدای قلقل چشمه قرمرض به گوش دنیا میرسد ..

سکینه مریخ

چشمه قرمرض یک قدم تا جهانی شدن

چشمه قرمرض یک قدم تا جهانی شدن

به گزارش ریحان‌نیوز/ طبیعت، آیت و نشانه‌ای از لطف آفریدگار بی‌‎همتاست برای انسان این اشرف مخلوقات هستی که در آن تدبر کند و بهره‌مندی خردمندانه‌ای داشته باشد. جنگل‌های بکر در سراسر جهان بخش مهمی از طبیعت هستند که هرگاه با مدیریت درست مورد استفاده قرار گرفتند، در راستای اهداف انسان و کره مسکون بوده‌اند. این

به گزارش ریحان‌نیوز/ طبیعت، آیت و نشانه‌ای از لطف آفریدگار بی‌‎همتاست برای انسان این اشرف مخلوقات هستی که در آن تدبر کند و بهره‌مندی خردمندانه‌ای داشته باشد.

جنگل‌های بکر در سراسر جهان بخش مهمی از طبیعت هستند که هرگاه با مدیریت درست مورد استفاده قرار گرفتند، در راستای اهداف انسان و کره مسکون بوده‌اند. این یعنی عوامل اقتصادی، اجتماعی و اکولوژیکی توأمان دیده شوند.

در ایران، مرحوم حسین سعیدی آشتیانی بنیانگذار پارک‌های جنگلی بوده است، نخستین پارک جنگلی سال 1343 با نام میرزا کوچک‌خان در هراز آمل احداث شد. مرحوم سعیدی آشتیانی معتقد بود که “با بهره‌برداری خردمندانه از طبیعت باید معیشت بومیان و نشاط عمومی را تأمین کرد.

اول آبان‌ماه 1400 طبق برنامه‌، یکی از پارک‌های جنگلی زیبا در کشور واقع در شرق مازندران با حضور استاندار و مسوولان مربوطه، همچنین با شرکت باشکوه و پرشورمردم، افتتاح شد. این افتتاحیه در خزان 1400، بهار گردشگری را برای شرق مازندران و نکا به ارمغان آورد.

این پارک که به “قرمرض” معروف است، در ضلع جنوب شرقی شهر نکا و در جاده کوهستانی قرار دارد. یکی از شاخصه‌های مهم آن دسترسی مناسب و جاده آسفالته است. فاصله این پارک جنگلی تا مرکز شهر حدود 11 کیلومتر است.

اکنون با اقدامات صورت‌گرفته، نام جنگل قرمرض در فهرست مناطق نمونه گردشگری کشور ثبت شده است، یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این منطقه که آن را از سایر مناطق نمونه گردشگری کشور متمایز می‌کند؛ وجود چشمه آب‌معدنی است که مردم از اقصی نقاط ایران برای استفاده از این مایع شفابخش رهسپار نکا می‌شوند.
خاصیت دارویی آب معدنی قرمرض برای درمان بیماری‌های کلیوی به‌ویژه سنگ کلیه به اثبات رسیده است و این را بسیاری از مسافران و گردشگران اذعان داشته‌اند.

امکانات رفاهی بسیار خوبی ازجمله رستوارن، آلاچیق، کلبه‌های اقامتی، نمازخانه، سرویس بهداشتی، پیست دوچرخه‌سواری و جاده سلامت که همانند یک خط کمربندی پیرامون پارک قرار دارد؛ فروشگاه، پارکینگ، شهربازی(در دست تجهیز)، کافه رستوران، سکوهای نشیمن، ساختمان مدیریت و اداری، نگهبانی و بازارچه که در روزهای خاصی دایر می‌شود، در این مجموعه تفریحی توریستی و گردشگری قرار دارد.

افتتاح این پارک جنگلی در واقع آرزوی دیرینه مردم نکا و گردشگران بوده است. از سال 1395 احداث آن کلید خورد اما کار به کندی و با موانع اداری و مالی پیش می‌رفت.

*پارک جنگلی “کوهسارکنده” هم منطقه گردشگری شود

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه پارک جنگلی قرمرض با قدردانی از آنهایی که در شکل‌گیری پروژه کمک کردند، اظهار امیدواری کرد؛ پارک جنگلی “کوهسارکنده” نکا نیز به همین صورت به یک منطقه نمونه گردشگری تبدیل شود.

غلامرضا شریعتی گفت: پارک قرمرض نکا امروز برای خود نامی پیدا کرده است و شاهد یک دگرگونی در این مجموعه هستیم زیرا کار جهادی و شبانه روزی در آن صورت گرفته است.

عضو خانه ملت از شهردار نکا قدردانی و خطاب به مسوولان نکا اعلام کرد: ” قدر آقای خلیلی را بدانید. اگر از توانمندی‌های او استفاده نکنید، او را به بهشهر می‌برم تا از ظرفیتش استفاده کنم”.

او همچنین اشاره‌ای به روند پایانی سد لاستیکی نکا داشت که به عنوان یک پروژه گردشگری مورد توجه است و چشم‌انداز بسیار زیبایی را به شهر می‌دهد. شرکت آب منطقه‌ای و دستگاه‌های دیگر باید به اتمام پروژه کمک کنند.

*چشمه آب معدنی قرمرض احتیاجاتی داشت

استاندار مازندران نیز در بازدید از پارک جنگلی قرمرض و افتتاح این پروژه، به خبرنگاران گفت: کار خوب و بزرگی در نکا به عنوان پایلوت شرق مازندران با تعامل همه مسوولان مرتبط انجام شد. شهردار جوان نکا در کنار اعضای شورای شهر مدیریت خوب و موثری داشت و با اولویت کارها را دنبال می‌کند.

احمد حسین‌زادگان اولویت استان مازندران را گردشگری دانست که در کنار آن نیز کشاورزی مدرن و صنعت سازگار با منطقه را باید داشته باشیم اما عنوان کرد که گردشگری از جذابیت‌های فراوانی برخوردار است. پارک‌های جنگلی را می‌شود به شهرداری‌ها واگذار کرد تا طرح‌های گردشگری را اجرا کنند.

استاندار مازندران با بیان اینکه ساخت مجموعه تفریحی و رفاهی قرمرض می‌تواند در افزایش نشاط و شادابی نقش موثر و تعیین کننده‌ای داشته باشد، از تلاش بی‌وقفه شهردار نکا و مجموعه‌های همراه او قدردانی کرد.

او با اشاره به اینکه شهرداری‌ها نیاز به درآمد پایدار دارند، افزود: اما اینکه درآمد را از محل جریمه‌ها و عوارض، و موارد دیگری نظیر آن به دست بیاورند چندان خوشایند نبوده و افتخار نیست.

حسین‌زادگان گفت: آنچه در پارک جنگلی نکا شاهد هستیم؛ چشمه آب معدنی قرمرض احتیاج به مکانی داشت که مسافران به توقف و استراحت بپردازند، خوشبختانه اتفاق خوبی رقم خورد و یک منطقه نمونه گردشگری با امکانات مناسب رفاهی ایجاد شد.

او در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما مبنی بر اینکه در مقایسه با ظرفیت‌های غرب مازندران چه نمره‌ای به این پروژه می‌دهید، تصریح کرد: هر شهرستانی ظرفیت‌هایی دارد که باید شناسایی شوند و درآمد پایدار و ایجاد اشتغال فراهم شود؛ شرق و غرب هم نداریم. مازندران یکپارچه است و این نگاه مدیریتی به ظرفیت‌هاست که تعیین‌کننده است.

استاندار مازندران بیان کرد: ما مازندران را یکپارچه می‌بینیم. اندیشه و تفکر قطعه قطعه کردن مازندران یکی از دلایل عقب‌ماندگی استان است. لذا باید از هرگونه واگرایی و تقسیم‌بندی مازندران پرهیز کنیم.

*خاصیت ویژه درمانی آب‌معدنی قرمرض

امام جمعه شهرستان نکا نیز در سخنانی با قدردانی از زحمات شبانه‌روزی مجموعه عوامل و دست‌اندرکاران پروژه پارک جنگلی قرمرض به‌ویژه شهرداری و شورای شهر، تشکر ویژه‌ای از شهردار نکا داشت و جمله‌ی “خداوند خیر دنیا و آخرت به ایشان عنایت کند” را به این قدردانی پیوست کرد.

حجت‌الاسلام محمدصادق محمدی لائینی معتقد است؛ با اقداماتی که صورت گرفته، اهمیت این منطقه گردشگری دوچندان شده است. البته یادآور شد؛ طبیعتی که از آن استفاده می‌کنیم خدایی دارد که نباید او را فراموش کنیم. بنابراین تفریح و نشاط را در طبیعتی که جلوه‌گاه حضور خداست در کنار رعایت مسائل اخلاقی، داشته باشیم.

او با اشاره به خاصیت درمانی آب‌معدنی قرمرض به طور ویژه و تجربی برای بیماری‌های کلیوی، درباره وجه تسمیه “قرمرض”، تصریح کرد: در گذشته، درخت ممرز کنار چشمه قرار داشت که بدنه‌ی آن دارای “قُر” یا برآمدگی بود و از زیر آن آب جاری بوده است. این درخت کم‌کم از بین رفت و درخت دیگری جای آن سبز شد و لذا این چشمه به قرمرض/ قرمرز معروف شد. در واقع واژه‌ی مرض در این کلمه به معنای مرض یا بیماری نیست و قرمرض با “ز” صحیح است؛ یعنی قرمرز.

*چشمه قرمرض آینده درخشانی دارد

در ادامه، فرماندار نکا با اشاره به اینکه پارک جنگلی قرمرض به دلیل وجود چشمه آب معدنی و راه دسترسی مناسب، تبدیل به قطب گردشگری شرق مازندران می‌شود، گفت: کار ارزشمندی به همت شهرداری و شورای شهر صورت گرفته است که دستگاه‌های مربوطه نیز باتوجه به اهمیت این پروژه، تعامل لازم را داشتند.

عبدالجواد توحیدی مقدم بیان کرد: اقدامات خوبی در نکا انجام شده است به طوری که در سه سال گذشته به اندازه یک دهه در بخش زیرساختی، مشارکت بخش خصوصی، و تسهیلات دولتی، کار شده است.

او ادامه داد: این اقدامات ازجمله آنچه در قرمرض را شاهدیم؛ تصادفی و اتفاقی نبوده است. حتما پشت آن یک تفکر، فعالیت شبانه‌روزی و اراده جمعی بوده است.

فرماندار نکا گفت: پارک قرمرض، احداث پارک کوهسارکنده، نارنجباغ، سد گلورد و طرح دریای مروارید از ظرفیت‌های خوب و برند نکا هستند که در کنار ظرفیت‌های کشاورزی و صنعتی موجود، آینده بسیار خوبی را به سبب ایجاد رشد و پیشرفت اقتصادی و عمرانی برای شهرستان رقم می‌زنند.

توحیدی مقدم با اشاره به میزان تولید سیمان در کارخانه نکا از 3 هزار تن به 4 هزار و 500 تن، آن را نشان از جاری بودن کار و تلاش در این شهرستان عنوان کرد که برای شهرها و روستاهای نکا و برای استان مازندران و کشور، منشأ اثر است.

جالب است بدانیم که؛ در ماه‌های پایانی از عمر شورای پنجم، اعضای شورا مهندس موسی خلیلی را به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب کردند.

*زمینه تسهیل دریافت مجوز طرح توسعه‌ای قرمرض فراهم شود

او باتوجه به اینکه سالها معاون فنی و عمرانی شهرداری نکا و هم بومی نکا بوده است، اشرافیت بالایی به مسائل شهری و تعامل با مسوولان داشته است، به همین دلیل با قدرت و قوت، کار ساخت پروژه قرمرض را در اولویت برنامه‌های خود قرار داد.

همزمان با ابقای آقای خلیلی به‌عنوان شهردار توسط شورای ششم، تمرکز بر این پروژه نیز در کنار تلاش برای تکمیل پروژه سد لاستیکی، بوستان شهدای گمنام و احداث پل چهارم بر رودخانه نکا با هدف کاهش ترافیک و دسترسی بهتر مردم به نقاط مرکزی شهر، به صورت شبانه‌روزی ادامه یافت.

تلاش‌های 6 ساله گویی در 6 ماه جمع شد و شهردار جوان توانست با پرسنل پای کار و متعهد، این مجموعه بزرگ و زیبا را به سرانجام برساند و روز گذشته نیز موفقیت بزرگ مجموعه شهرداری و شورا و تیم فنی، خدماتی و پشتیبانی همراه را به مردم شهر خود و به تمام کشور تقدیم کند.

پارک جنگلی قرمرض 10 هکتار است که 4 هکتار آن زون تفرجگاهی و 6 هکتار زون حفاظتی است. این مجموعه تفریحی توریستی و گردشگری که با زیرساخت‌های موجود، برای ورزش‌های پیاده‌روی، و دوچرخه‌سواری کوهستان(دانهیل و کراس کانتری) و همچنین برگزاری همایشات و مسابقات بومی محلی مناسب است، با هزینه حدود 17 میلیارد تومان به اتمام رسید.

شهردار جوان در روز افتتاحیه این پروژه از استاندار مازندران خواست تا زمینه تسهیل دریافت مجوز طرح توسعه‌ای قرمرض را فراهم کند. زیرا با افزایش گردشگران در این منطقه نمونه گردشگری، به طور طبیعی پروژه‌های رفاهی جدید باید تعریف و احداث شوند.

مهندس موسی خلیلی از سوی دیگر باتوجه به اینکه پارک جنگلی دیگری به نام “کوهسارکنده” نیز برای ساخت امکانات رفاهی و خدماتی به شهرداری نکا واگذار شده است، خواستار همکاری مسوولان مربوطه جهت تسریع در احداث این مجموعه شد و قول داد که آن را بهتر از منطقه نمونه گردشگری قرمرض، تحویل مردم بدهد.

او البته تقاضای دیگری هم داشت و آن اینکه طرح دریای مروارید نکا که هرساله باید تمدید شود، به صورت دائمی در اختیار شهرداری نکا قرار بگیرد. این طرح در حوزه جغرافیایی بهشهر قرار دارد و در اجاره شهرداری نکا است.

*نکا ظرفیت مناسبی برای جنگل‌درمانی دارد

رئیس شورای شهر نکا نیز مجموعه تفریحی توریستی قرمرض را به جهت وجود آب معدنی و جنگل بکر و زیبا، منحصر به فرد توصیف و اظهار کرد: “اخیراً مقاله‌ای درباره جنگل‌درمانی مطالعه کردم که در آن، کشورهای پیشرفته چون ژاپن و آلمان مباحثی را در این زمینه مطرح کردند که در فضای جنگل یکسری مواد مغذی‌ست که از طریق هوا وارد بدن شده و سبب کاهش فشار خون، کاهش استرس و افزایش سطح ایمنی و مبارزه با سرطان می‌شود”.

سیداسماعیل میری ادامه داد: در مازندران، نکا از جنگل عالی برخوردار است و ظرفیت مناسبی برای جنگل‌درمانی دارد. با افتتاح پارک جنگلی قرمرض یک فرصت برای مطرح کردن این خاصیت مهم جنگل ایجاد شده است.

او با بیان اینکه شورای شهر نکا در دوره ششم، با رویکرد خدمت به مردم و با هدف پیشرفت شهر، با عقلانیت و مدیریت شهری به انجام وظیفه می‌پردازد، گفت: با تعامل و اتحاد می‌توان از همه موانع عبور کرد و اتفاقات خوب را رقم زد.

رئیس شورای شهر نکا، وجود شهردار جوان، کاربلد، دلسوز و متعهد نکا را یک افتخار برای این شهر عنوان و اظهار امیدواری کرد که طرح‌های نیمه‌کاره و در دست اقدام نیز با همین روحیه جهادی ادامه پیدا کند.

به گزارش ریحان‌نیوز؛ مازندران به واسطه بهره‌مندی از طبیعت بکر و خدادادی دارای پوشش جنگلی بی‌نظیر و چشم‌نوازی است که گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشد. این جاذبه در تمام طول سال برجاست و علاقه‌مندان خاص خود را دارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.