تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
کد خبر : 9404

بندر امیرآباد مرکز استراتژیک صادراتی کشور می‌شود

بندر امیرآباد مرکز استراتژیک صادراتی کشور می‌شود

استاندار مازندران گفت: بندر امیرآباد به عنوان یکی از مرکز استراتژیک صادراتی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است که امیدواریم در بخش تبادلات فعال‌تر شده و در توسعه صادرات موفق‌تر عمل شود. به گزارش ریحان نیوز، سید محمود حسینی‌پور، در حاشیه بازدید از بندرامیرآباد در شرق مازندران  اظهار کرد: بندر امیرآباد به عنوان بندر استراتژیک

استاندار مازندران گفت: بندر امیرآباد به عنوان یکی از مرکز استراتژیک صادراتی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است که امیدواریم در بخش تبادلات فعال‌تر شده و در توسعه صادرات موفق‌تر عمل شود.

به گزارش ریحان نیوز، سید محمود حسینی‌پور، در حاشیه بازدید از بندرامیرآباد در شرق مازندران  اظهار کرد: بندر امیرآباد به عنوان بندر استراتژیک از اهمیت فراوانی در استان و کشور برخوردار است و با توجه به نگاه دولت جدید به منطقه اوراسیا این بندر به دلیل همجواری با کشورهای اوراسیا و دارا بودن مسیر کریدور شمال- جنوب از اهمیت بالاتری در تبادلات برخوردار است.

وی افزود: در کنار همه زیرساخت‌های مناسب در بندر و وجود شرکت‌های فعال در بخش توسعه اقتصادی، صادرات بخش مهمی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد که در این راستا ساز و کار صادرات مرکبات از طریق بندرامیرآباد در حال انجام است و در آینده‌ای نزدیک شاهد این اتفاق مهم خواهیم بود.

استاندار مازندران با اشاره به اتصال بندر امیرآباد به شبکه ریلی در کشور منحصر به فرد است؛ یادآور شد: اتصال به شبکه ریلی یکی از امتیازات مهم بندرامیرآباد در بین بنادر کل کشور است و دارا بودن این شبکه ریلی موجب شده است تا این بندر به عنوان بخش مهمی در صادرات و واردات کشور باشد.

حسینی‌پور تصریح کرد: تبادلات مختلف با کشورهای اوراسیا موجب توسعه و رشد اقتصادی می‌شود و در این راستا همه تلاش ما بر این است که در حوزه سنگ معدنی، بخشی از صادرات روسیه به کشور هند از طریق بندر امیرآباد اجرایی شود.

وی با بیان اینکه بندرامیرآباد با توجه به ظرفیت‌های فراوانی که در بخش‌های مختلف دارد؛ باید از حالت بالقوه به فعل تبدیل شود؛ تصریح کرد: توسعه فعالیت‌های تجاری، اقتصادی و صادرات گامی مهم برای رشد و توسعه همه جانبه در بندر امیرآباد به عنوان بندر استراتژیک و فعال است که امیدواریم در این بخش شاهد شکوفایی بیشتر باشیم و بخشی از مشکلات اشتغال برطرف شود.

ایجاد ناوگان حمل و نقل بین‌المللی و پایانه مسافری دریایی

استاندار مازندران همچنین در جلسه کارگروه تسهیل و توسعه صادرات در بندرامیرآباد گفت: ایجاد ناوگان حمل و نقل بین‌المللی و پایانه مسافری دریایی نیاز مازندران برای توسعه صادرات و گردشگری است که باید سازوکار مناسبی در این بخش اندیشیده شود.

حسینی‌پور نوری اظهار کرد: بندرامیرآباد از بنادر مهم ما در استان مازندران است که باید برای توسعه صادرات در این بندر تلاش بیشتری انجام و زیرساخت‌های لازم فراهم شود.

وی گفت: برخی مشکلات زیرساختی در بندرامیرآباد وجود دارد که قابل حل و فصل است و با توجه به اینکه مانع‌زدایی از صادرات مهمترین اقدام ماست؛ از همه ظرفیت‌ها در این بخش استفاده می‌شود تا شاهد رونق صادرات در این بندر باشیم.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات در گمرکات است که نیازمند ارائه مشوق‌های لازم در این بخش هستیم، یادآور شد: باید طرح‌هایی اجرایی شود و ساز و کارهایی اندیشیده شود تا برای تجارت بزرگ در این بخش با توجه به کریدور شمال ـ جنوب اقدام شود.

حسینی‌پور گفت: بندرامیرآباد به واسطه کریدور شمال ـ جنوب و زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی که دارد برای ما از ارزش بالایی برخوردار است اما از تنها ۳۰ درصد ظرفیت بندر در صادرات استفاده شده است و ۷۰ درصد ظرفیت بندرامیرآباد بلااستفاده است که باید با مشوق‌های لازم صادرات در بندر توسعه یافته و تقویت شود.

وی ادامه داد: استان مازندران با دارا بودن زیرساخت‌های لازم و پایانه‌های مختلف می‌تواند در بخش صادرات توسعه‌آفرین باشد و بندرامیرآباد به عنوان یکی از مهمترین پایانه‌های صادرات استان مازندران  با اتصال به خط ریلی در نوع خود منحصر به فرد است.

استاندار مازندران فعال کردن پایانه‌ها  را گامی مهم برای حل مشکلات صادرات مازندران اعلام و تصریح کرد: توسعه پایانه‌های صادراتی گامی مهم برای رشد اقتصادی، افزایش تولیدات داخلی و افزایش اشتغال و کاهش بیکاری است که بندرامیرآباد به واسطه مبادلات با کشورهای اوراسیا نقش مهمی در این توسعه دارد.

حسینی‌پور در ادامه به موضوع حمل و نقل بین‌المللی در صادرات  اشاره کرد و با مهم برشمردن آن اظهار کرد: مازندران فاقد ناوگان دارای مجوز حمل و نقل بین‌المللی است که این مهم، نیاز اصلی استان است و لازم است که در این بخش وارد عمل شده و ایجاد ناوگان حمل و نقل بین‌المللی در دستور کار قرار گیرد.

وی همچنین ایجاد ناوگان حمل و نقل بین‌المللی و پایانه مسافری دریایی را از دیگر نیاز‌های مهم استان مازندران برای توسعه صادرات و گردشگری اعلام کرد و گفت: بندرامیرآباد برای راه‌اندازی اتوبوس‌های دریایی در بحث گردشگری و همچنین تامین بودجه برای خرید کشتی‌های مورد نظر اعلام آمادگی کرده است که می‌تواند گامی مهم برای توسعه در این بخش باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.