تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 اردیبهشت 1401 - 14:34
کد خبر : 11166

یوسف یوسفی

ضرغامی: سیاست‌ ما در گردشگری، تقویت بوم‌گردی است

ضرغامی: سیاست‌ ما در گردشگری، تقویت بوم‌گردی است
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به قابلیت‌های مازندران در بخش گردشگری گفت: یکی از سیاست‌های ما در گردشگری کشور تقویت بوم‌گردی است، تبادل فرهنگ واقعی در حوزه بوم‌گردی انجام می‌شود.

 

به گزارش ریحان نیوز،وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در افتتاحیه رویداد بین المللی ساری پایتخت گردشگری کشور‌های عضو اکو سال ۲۰۲۲، گفت: سازمان همکاری‌های اقتصادی که با فلسفه روشنی آغاز به کار کرد باید هوشمندانه و مبتنی بر تحرکات بین المللی حرکت کند.

ضرغامی افزود: ویژگی‌هایی که گردشگری دارد اقتضا می کند این ظرفیت جایگزین مناسبی برای مناسبات صنعتی و اقتصادی شود.

وی گفت: کشور‌های عضو اکو با توجه به ویژگی‌ها و توانمندی‌های مناسبی که دارند، سهم هفت درصدی حوزه گردشگری این کشورها کافی نیست.

راه اندازی گردشگری زمینی با کشور‌های عضو اکو

ضرغامی تاکید کرد: دولت به دنبال فعال سازی پرواز‌های هواپیمایی میان کشور‌های عضو این اتحادیه است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه به دنبال راه اندازی گردشگری زمینی کشور‌های عضو اکو هستیم ادامه داد: سفر‌های زمینی هم مقرون به صرفه تراست و هم می‌تواند محیط‌های مختلفی را در این حوزه سازماندهی کرد.

وی از بخش‌های دولتی و خصوصی خواست با درنظر گرفتن این مزایا میزان مشارکت و بهره گیری از ظرفیت‌های گردشگری کشور‌های عضو اکو را تقویت و جایگاه گردشگری کشور‌های عضو را بهبود ببخشند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه از ۲۶ ثبت جهانی میراث‌های فرهنگی ایران سه مورد آن به مازندران مربوط است گفت: مازندران در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی با داشتن آیین‌ها، فرهنگ‌های متنوع الگویی کامل از ایران اسلامی است.

ضرغامی افزود: وزارت میراث فرهنگی برای گسترش مناسبات گردشگری به دنبال ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران در آذربایجان است.
او اکو توریسم مازندران را فوق العاده دانست که انتهایی ندارد و باید با در نظر گرفتن این ظرفیت‌ها امکانات بوم گردی را در این استان توسعه داد.

ضرغامی تقویت بومگردی را از سیاست‌های حوزه گردشگری دولت دانست و ادامه داد: به دنبال معرفی و شناسایی ظرفیت‌های بومگردی در فضای مناسب رسانه‌ای هستیم.

وزیر میراث فرهنگی گفت: امسال هم تسهیلات ارزان قیمت برای فعالان گردشگری به ویژه در حوزه‌هایی که مردم وارد می‌شوند در نظر گرفته شده که باعث رونق اقتصادی، اشتغال و تقویت صنایع دستی می‌شود.

وی با بیان اینکه ایران در ۲۳۹ رشته صنایع دستی فعال است، افزود: بخش قابل توجهی از صنایع دستی ایران مربوط به مازندران است.

ضرغامی با بیان اینکه در دوره‌ای که دنیا در تب و تاب جنگ می‌سوزد آنچه که می‌تواند صلح پایدار و آشتی ملت‌ها را ایجاد کند حوزه گردشگری است. گفت: وقتی حوزه گردشگری تقویت شود پیام صلح و زندگی صلح آمیز میان ملت‌ها هم تقویت شده و جهان جای آرامی برای زندگی در سایه صلح جهانی و پایداری امنیتی است.

اختصاص سوخت یارانه‌ای بزودی به شناور‌های دریایی

وزیر گردشگری در گفتگو با اصحاب رسانه نیز به سونامی سفر بعد از فروکش کردن پاندمی کرونا اشاره کرد و گفت: توریسم دریایی، اکو توریسم و ایجاد خدمات ارزان قیمت، اشتغال آفرین‌ترین و متنوع‌ترین بخش‌های حوزه گردشگری است.

ضرغامی تاکید کرد: تمام شناور‌های دریایی بزودی سوخت یارانه‌ای دریافت خواهند کرد تا زمینه گردشگری دریایی توسعه یابد.

وی گفت: چالش اصلی، همسویی و نگاه واقعی به مسئله گردشگری است آن هم در کشوری که مزایای بی شمار گردشگری دارد

اجرای برنامه‌های ویژه برای رفع ایران هراسی

وی به آزاد سازی سواحل و سرمایه گذاری در این بخش اشاره کرد و گفت: در حال تدوین آیین نامه‌ای برای جذب سرمایه گذار در بخش دریابی هستیم.

وزیر میراث فرهنگی افزود: تحریم‌ها در توسعه گردشگری چندان موثر نبوده و برنامه‌های خوبی برای رفع ایران هراسی در وزارتخانه انجام شده است.

ضرغامی به تسهیل صدور ویزا یا روادید کشور‌های عضو اکو اشاره کرد و ادامه داد: با رایزنی‌هایی که با وزارت امور خارجه و دولت صورت گرفت صدور روادید از سر گرفته شد.

وی با بیان اینکه برای بازی‌های جام جهانی قطر به دنبال مجانی کردن صدور روادید هستیم، افزود: ارتباطات مستمری با وزیر گردشگری قطر در این رابطه در حال انجام است تا با انعقاد تفاهم نامه‌هایی شروع بازی جام ج

هانی تسهیل یابد.

در حاشیه برگزاری رویداد بین المللی ساری ۲۰۲۲ نمایشگاه توانمندی‌های استان مازندران هم با حضور مهمانان اجلاس افتتاح شد.

 
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.