تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۸
کد خبر : 11891

زنگ خطر مهاجرت پزشکان بومی

زنگ خطر مهاجرت پزشکان بومی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: تضعیف جایگاه پزشکی و کاهش این سرمایه اجتماعی زمینه مهاجرت پزشکان بومی را فراهم کرده است.

 

به گزارش ریحان نیوز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل نسبت به مهاجرت پزشکان نخبه از این شهرستان هشدار داد و گفت: تضعیف جایگاه پزشکی و کاهش این سرمایه اجتماعی زمینه مهاجرت پزشکان بومی را فراهم کرده است و درصورت عدم توجه، می‌تواند به بحرانی در کشور تبدیل شود.

دکتر سیدعلی مظفرپور در مراسم تجلیل از خادمین طرح ۳۰ شب ۳۰ مسجد افزود: در چند سال اخیر تضعیف جایگاه پزشکان تشدید شده است که نتیجه مهم آن دلسردی و مهاجرت این سرمایه‌های اجتماعی بوده است.

وی با اظهار این که خطای حرفه‌ای در هر صنفی وجود دارد، ولی در حرفه پزشکی به مراتب کمتر از دیگر صنوف است، گفت: تضعیف جایگاه پزشکان و فراهم کردن زمینه دلسردی جامعه پزشکی خطرناک است و ما را دوباره به مرز حضور پزشکان خارجی برای درمان شهروندان نزدیک می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل مهاجرت چندین پزشک و اعضای هیات علمی از این شهر را خسرانی برای شهرستان و استان مازندران دانست و بر ضرورت چاره اندیشی فوری در این باره تاکید کرد.

وی اظهار داشت: اگر رویه مهاجرت شتاب بگیرد، ممکن است در سال‌های آینده، شهروندان ما مجبور شوند برای درمان، به کشور‌های حاشیه خلیج فارس بروند، که این امر هزینه‌های زیادی را برای آن‌ها به همراه خواهد داشت.

دکتر مظفرپور افزود: اجرای طرح ۳۰ شب ۳۰ مسجد نشان می‌دهد که پزشکان ما مشتاق اقدامات ارزشی و خیرخواهانه هستند و این طرح را در ماه مبارک رمضان و بعد از طی زمان روزه داری، مشکلات خاص خودش را داشت که بخوبی انجام دادند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: ۱۵۰ پزشک عمومی و متخصص و بیش از ۵۰ پیراپزشک زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بابل امسال در این طرح مشارکت کردند و بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ ویزیت رایگان انجام دادند که شامل حال ضعیف‌ترین اقشار جامعه در نقاط دور دست شهرستان شد.

وی افزود: خدمات دندانپزشکی بویژه در حوزه سالمندان و تزریق واکسن کرونا از جمله برنامه‌های محوری دیگر این طرح بود که به خوبی با مسجد محوری انجام شد.

در این مراسم پزشکان و خادمین طرح سی شب سی مسجد با اهدای لوح سپاس تجلیل شدند.

طرح ۳۰ شب ۳۰ مسجد که برای نخستین بار در کشور سال ۸۹ از سوی دانشگاه علوم پزشکی بابل به اجرا درآمد، از سال ۹۹ با شیوع کرونا و ممنوع شدن برگزاری برنامه‌های جمعی در ماه رمضان متوقف شده بود، ولی امسال دوباره به اجرا گذاشته شد.

در این طرح گروه‌های پزشکی تخصصی و عمومی به صورت داوطلبانه هر شب به مساجد شهرستان بویژه در مناطق محروم مراجعه می‌کنند و ضمن ویزیت رایگان، مسایل بهداشتی و سبک زندگی را به مردم آموزش می‌دهند.

هدف از اجرای این طرح، ویزیت رایگان افراد محروم روستا‌ها و قشر آسیب پذیر جامعه، مسجدمحوری، با حضور پزشکان در فضای مسجد در ماه مبارک رمضان و گسترش پیوند علم و معنویت، گسترش روحیه جهادی و داوطلبانه در بین جامعه پزشکی، آموزش چهره به چهره و ارائه مطالب آموزشی ویژه روزه داران و بیماری‌های شایع، اعلام شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.