تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۴
کد خبر : 14574

عزم ملی برای عبور از چالش حاشیه نشینی و بافت فرسوده

عزم ملی برای عبور از چالش حاشیه نشینی و بافت فرسوده
معاون وزیر راه و شهرسازی: با مشوق های جدید شهرسازی ، سکونتگاههای فرسوده بازآفرینی می شوند.

 

به گزارش ریحان نیوز، معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری درنشست بررسی طرح‌های راه و شهرسازی در داخل بافت فرسوده شهر‌های مازندران در استانداری گفت: یک سوم جمعیت ایران در مناطق ناپایدار بافت فرسوده و حاشیه شهر‌ها زندگی می‌کنند که عبور از این چالش نیازمند مشوقهای بازآفرینی شهری است.
محمد آیینی با بیان اینکه، با سد بزرگی از بافت فرسوده و حاشیه نشین در کشور مواجه هستیم، افزود: اکنون ٢ میلیون و ٧٠٠ هزار واحد بنای ناپایدار در بافت‌های فرسوده کشور وجود دارد که بر اثر غفلت دولت‌های قبل در نوسازی بافت‌های فرسوده و ترمیم مناطق حاشیه‌نشین شهر‌ها صورت گرفت.
معاون وزیر راه و شهرسازی به سد حاشیه نشینی و بافت‌های فرسوده در مازندران و بی توجهی به این مسئله اشاره و با تاکید برعزم دولت برای عبور از چالش حاشیه نشینی و بافت فرسوده خاطرنشان کرد: با این حجم سکونت در مناطق ناپایدار فقط ١٠ درصد بنا‌های ناپایدار نوسازی شد که شامل ٢١٩ هزار واحد می‌شود و به جای آن ٧٠٠ هزار واحد جدید ساخته شد.
آیینی، سیاست دولت برای حل چالش بافت فرسوده و حاشیه نشینی را مردمی سازی و نوسازی مناطق ناپایدار عنوان کرد و افزود: مردمی سازی از طریق بسته‌های حمایتی و مشوق‌های ساخت و ساز به همراه نزدیک کردن مالکان به سازندگان اولویتی است که دولت در این بخش گام‌های بزرگی برداشته است.
وی، انواع مشوق‌های تسهیلاتی، افزایش بنا، استفاده از ماده ١٨ اشتغال و دیگر بسته‌های حمایتی را از گام‌های اساسی دولت برای تشویق سازندگان دانست که پیش بینی می‌شود تحول بزرگی برای رفع چالش بافت فرسوده ایجاد کند.
بیش از ۹ هزار و ۲۷۹ هکتار بافت ناکارآمد شهری فرسوده، سکونتگاه‌های غیررسمی (مناطق حاشیه‌ای شهرها) و بافت تاریخی در مازندران شناسایی شده که از این میزان چهار هزار و ۹۹۰ هکتار ،بافت فرسوده ناکارآمد شهری است.
بیشترین حجم بافت ناکارآمد شهری فرسوده؛ به ترتیب در شهر‌های ساری با ۶۳۹ هکتار، آمل با ۴۰۱، بابل با ۳۲۰ و قائمشهر با ۳۱۷ هکتار و کمترین آن نیز در شهر کلارآباد با ۱۸ هکتار وجود دارد.
سکونتگاه‌های غیررسمی مناطق حاشیه‌ای شهر‌های استان نیز دارای سه هزار و ۲۸۹ هکتار است که پیش بینی می‌شود ۲۰۰ هزار نفر در این مناطق سکونت داشته باشند. شهر بابل با هزار و ۵۷ هکتار، قائمشهر با هزار و ۵۱ هکتار بیشترین وسعت سکونتگاه‌های غیررسمی مازندران را دارند.
بیشترین بافت تاریخی مازندران در دو شهر ساری و بابل وجود دارد. برای تکمیل این طرح‌ها که شامل بهسازی، احداث بنا و مرمت بافت ناکارآمد شهری (فرسوده)، سکونتگاه‌های غیررسمی (مناطق حاشیه‌ای شهرها) و تاریخی ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که پارسال از این مبلغ ۲۰ میلیارد تومان آن اختصاص یافت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.