تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۸:۵۸
کد خبر : 20715

مهدی خانمیرزائی- فعال حوزه انرژی و برق

شناسایی چالش‌های برقی کسب‌‌وکار؛ تبدیل تهدید به فرصت‌

شناسایی چالش‌های برقی کسب‌‌وکار؛ تبدیل تهدید به فرصت‌
کسب و کارها برای اجرای عملیات‌های خود، هر روز و همیشه قدرت و انرژی برق وابسته هستند و این یک راز نیست، اما هنگامی که برق قطع می‌شود، ممکن است خرابی‌های برنامه‌ریزی نشده نیز، رخ دهد و این می‌تواند هزاران یا حتی میلیون‌ها تومان برای کسب و کار شما هزینه داشته باشد.

یادداشت| قطعی‌های غیرمنتظره می‌تواند منجر به موقعیت‌هایی شود که بهبودی آن دشوار باشد. ضرورت طرح این موارد این است که برخی از قطعی‌های برق برنامه‌ریزی شده است، مانند زمانی که تعمیر و نگهداری و ارتقاء نیاز است، اما  در مواقع دیگر، کسب و کار شما ممکن است با یک قطعی برنامه‌ریزی نشده مواجه شود.

شرایط آب و هوایی مثل طوفان، هوای سرد، سیل، گردباد و آتش‌سوزی‌های جنگلی و بلایای طبیعی؛ حیواناتی که می‌توانند با فیوزها و ترانسفورماتورها برخورد کنند و باعث خاموش شدن آنها شوند؛ تصادفات وسایل نقلیه با تیرها، خطوط و تجهیزات برق؛ فرسودگی شبکه و تجهیزات برق و در نهایت اضافه بارهای الکتریکی مثل برخورد صاعقه، همگی می‌توانند منجر به قطع برق شوند.

اطمینان از اینکه کسب‌وکارتان برنامه‌ای برای حذف خرابی در صورت قطع برق دارد، به شما کمک می‌کند زیان‌های احتمالی که ممکن است به دلیل قطعی رخ دهد را کاهش دهید. پس شما باید برای هر رخدادی آماده باشید و مهم نیست که کسب و کارتان چه نوعی از قطع برق تجاری را تجربه می‌کند. برای مثال “inside energy”  گزارش داده ، میانگین سالانه پنج ساله خاموشی‌ها از سال 2000 تا 2014 هر پنج سال یک بار، دو برابر شده است.

این در حالی است که بر اساس آمارهای جهانی، قطعی برق در اروپا تنها به مدت یک ساعت می‌تواند به یک کسب و کار کوچک به طور میانگین 800 یورو (20 میلیون تومان) و برای یک سازمان تجاری بزرگ 8500 یورو (250 میلیون تومان) هزینه تحمیل کند. بنابراین در هر جغرافیایی که باشید باید کسب  و کار خود را برای عبور از چنین شرایطی مهیا کنید و یا اثرات قطع برق را بپذیرید مانند اثراتی که می‌تواند بر مشاغل داشته باشد.

شرکت‌های بزرگ در زمان قطع برق، نمی‌توانند بدون استفاده از اقلامی مانند کامپیوتر، تجهیزات تولیدی و چراغ‌ها برای مدت طولانی کار کنند. شرکت‌هایی که به شبکه‌ها و فناوری‌های مبتنی بر وب نیز متکی هستند، ممکن است در صورت قطع شدن، با شکست مواجه شوند. بنابراین اتخاذ هر روشی می‌تواند بر روی نتیجه کسب و کار و بهره وری کارمندان شما تأثیر بگذارد، اما پیش از آن باید بدانیم با چه مشکلاتی مواجه خواهیم شد تا با راهنمایی کارشناسان بتوانیم پیش‌بینی‌های لازم را داشته و برای آن آماده باشیم.

۱. مشتریان و درآمد از دست رفته: زمانی که برق قطع می‌شود، سایت ها ممکن است از کار بیفتند و در نتیجه مشتریان و درآمد نیز از دست برود. وقتی مشتریان نمی‌توانند به وب سایت شما دسترسی داشته باشند، ممکن است راهی برای خرید محصولات شما نیز پیدا نکنند. این قطعی یکباره برق می‌تواند بر درک آنها از شرکت شما تأثیر بگذارد و ممکن است نظرات خود را ارائه دهند یا دیدگاه خود را با دوستان یا خانواده خود به اشتراک بگذارند. یک شهرت آسیب دیده می‌تواند اثرات طولانی مدت بر درآمد شما داشته باشد. مهم اینکه بازگرداندن این مشتریان ممکن است به تلاش های بازاریابی قابل توجهی نیاز داشته باشد که قطعا پرهزینه نیز هست.

۲. موجودی بدون تغییر: گردش موجودی به تعداد دفعاتی که موجودی یک شرکت در یک زمان خاص فروخته یا جایگزین شده است، اشاره دارد.  اگر با قطعی و خرابی مواجه شوید، سرعت فروش و موجودی نیز کاهش می‌یابد. بنابراین اگر مشتریان نتوانند خرید انجام دهند، موجودی شما به شکل بی سابقه‌ای افزایش می‌یابد.

بنابراین شما باید راه هایی برای مدیریت موجودی اضافی و تنظیم محموله‌های دریافتی خود بیابید. چرا که اگر محصول شما جزو کالاهای فاسد شدنی است، ممکن است مجبور شوید آن محصول را دور بیندازید.

۳. کاهش بهره‌وری کارکنان: از کار افتادن به دلیل قطع برق در بهره وری کارکنان تأثیر می‌گذارد.  کارمندان ممکن است نتوانند وظایف خود را در زمانی که تجهیزات کلیدی از کار افتاده انجام دهند. کارمندان فناوری اطلاعات برای حل مشکلات نیاز به اضافه کاری خواهند داشت، یا ممکن است لازم باشد افراد حرفه ای برای کمک به بازیابی اطلاعات از دست رفته و راه اندازی مجدد سیستم ها استخدام شوند.  بسته به مدت زمان قطع برق، بهره وری پایین کارمندان می‌تواند تأثیر زیادی بر نتیجه کسب و کار شما داشته باشد.

۴. از دست رفتن داده های ذخیره شده رایانه: قطع برق یکی از دلایل اصلی از دست رفتن داده‌هاست. از آنجایی که رایانه‌ها و سیستم عامل‌ها پیچیده هستند، باید به درستی خاموش شوند. یک قطعی باعث می شود کامپیوترها به طور غیرمنتظره‌ای خاموش شوند. هر فایلی که روی آن کار می‌کردید ممکن است از بین برود یا خراب شود و فایل‌های از دست رفته یا آسیب‌دیده می‌توانند چالش‌های بیشتری در عملیات تجاری ایجاد کنند، مانند مدیریت موجودی.  اگر به طور مکرر قطع برق رخ دهد، می تواند به هارد دیسک شما آسیب برساند و طول عمر آن را کاهش دهد.

۵. تجهیزات آسیب دیده: قطع برق مکرر و طولانی می تواند باعث آسیب به تجهیزات کسب و کار شما شود. مهم‌ترین علت آسیب‌دیدگی تجهیزات در اثر قطع برق، نوسانات الکتریکی است که در هنگام بازیابی برق رخ می‌دهد. نداشتن منبع تغذیه پشتیبان مناسب یا عدم اجرای حفاظت در برابر نوسانات می تواند باعث آسیب دیدن تجهیزات شما در هنگام بازگشت برق شود.  همچنین، هزینه تعمیر تجهیزات یک هزینه پیش بینی نشده است که می‌تواند شما را به عقب براند.

۶. افزایش هزینه‌های عملیاتی: بسته به اینکه چگونه کسب و کار خود را اداره می‌کنید و چه چیزی برای عملکرد صحیح نیاز دارید، قطع برق می‌تواند پرهزینه باشد. هزینه‌های ژنراتور و تعمیر و نگهداری می تواند بخش قابل توجهی از بودجه شما باشد، به ویژه اگر در منطقه‌ای با طوفان‌های مکرر زندگی می‌کنید که پتانسیل ایجاد قطعی را دارند.  با این حال، حفظ عملیات تجاری در طول یک قطعی برای حفظ پایگاه مشتری وفادار ضروری است.

۷. مشکلات خدمات مشتری: قطع برق، ارتباط با مشتریان یا ارائه خدمات قابل اعتماد به مشتری را چالش برانگیز می‌کند.  همچنین نمی‌توانید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید تا به آنها بگویید چرا نمی‌توانند با شما در تماس باشند.  ناتوانی در ارائه خدمات به مشتریان می‌تواند مصرف کنندگان را به سمت کسب و کارهای دیگر و رقبای صاحب قدرت سوق دهد.

۸. امواج زنجیره تامین: کسب و کارها برای ایجاد یک زنجیره تامین قدرتمند و حفظ عملیات خود به یکدیگر متکی هستند، اگر برق یک کسب و کار قطع شود آنها نمی‌توانند موجودی درخواستی خود را به کسب و کار دیگری ارائه دهند.  شرکت‌های لجستیک نمی‌توانند از نرم‌افزار ردیابی برای رساندن کالاهای خود به مشتریان خود استفاده کنند، بنابراین قطع برق می‌تواند تأثیر چشمگیری از طریق زنجیره تامین ایجاد کند.

به طور خلاصه برای مقابله با چالش‌های احتمالی قطع برق باید آنها را پیش‌بینی و شناسایی کنیم؛ امکانات اضطراری داشته باشیم؛ با برنامه‌ریزی، وابستگی به برق و لوازم برقی را در چنین زمان‌هایی کاهش دهیم و از  فرصت انجام کارهایی که نیاز به برق ندارد، بهره ببریم؛ انرژی خورشیدی و انرژی‌های جایگزین دیگر را در دستور کار قرار دهیم؛ صرفه جویی در مصرف برق را جدی بگیریم و از نکات ایمنی و حفاظتی هنگام قطع و وصل برق غافل نشویم و این گونه می توان تهدیدهای احتمالی را به فرصت تبدیل کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.