تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۷:۳۰
کد خبر : 2170

اگر دندان پر شده دارید حتما بخوانید

اگر دندان پر شده دارید حتما بخوانید

یکی از روش های رایج برای حفظ دندان خراب پر کردن آن است. اکثر ما بعد از پر کردن درست نمی دانیم که چطور می توانیم آن را حفظ کنیم و به راحتی به آن آسیب می زنیم. به گزارش ریحان نیوز ، باید انتظار داشته باشید که مدت یک ساعت شاید هم بیشتر در

یکی از روش های رایج برای حفظ دندان خراب پر کردن آن است. اکثر ما بعد از پر کردن درست نمی دانیم که چطور می توانیم آن را حفظ کنیم و به راحتی به آن آسیب می زنیم.

به گزارش ریحان نیوز ، باید انتظار داشته باشید که مدت یک ساعت شاید هم بیشتر در مطب دندانپزشک خود باشید.این، به او زمان کافی می دهد تا در صورت نیاز، از اشعه های ایکس اسنفاده کند، درباره روند کار با شما صحبت خواهد شد و کار دندان پزشکیتان را کامل می کند.قبل از پر کردن خرابی ها، دندان پزشک دندان، لثه و پوست اطراف دندانتان را سر خواهد کرد تا از درد و ناراحتی در طول روند درمان جلوگیری شود سپس، پوسیدگی دندان را خالی و پرش می کند که این فرآیند فقط چند دقیقه طول می کشد.

زمانی که کارتان تمام شد، احتمالاً دهان شما برای چند ساعت دیگر بی حس خواهد ماند. هیچ ریسک قابل توجهی در رابطه با پر کردن خرابی ها وجود ندارد، اما حتماً اطلاعات تماسی دندان پزشک خود را داشته باشید تا در صورتی که هر گونه سوال یا مشکلی پیش آمد تماس بگیرید.

پر کردن دندان هم می تواند برای ترمیم آسیب دیده ناشی از دندان قروچه (بورژوازی) یا تعویض بخشی از قسمت های دندان شکسته بکار رود.

انواع پر کننده های دندان ها برای پر کردن دندان مورد استفاده قرار گیرد و همه آنها مزایا و معایب خود را دارند.

انواع پر کننده دندان ها شامل طلا، آمالگام (ترکیبی از جیوه، نقره و فلزات دیگر)، مواد کامپوزیت رنگ دندان، چینی و نوع خاصی از شیشه است. استفاده از آنها به هزینه و ترجیحات زیبایی شناسی شما بستگی دارد.

انواع گسترده ای از مواد مورد استفاده برای پر کردن خرابی ها وجود دارد و استقامت و رنگ متفاوتی دارند. دو نوع رایج؛ آمالگام و کامپوزیت هستند.

پر کننده آمالگام:
آمالگام برای بیش از یک قرن توسط متخصصین دندان پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است؛ این رایج ترین ماده مورد استفاده برای پر کردن حفره ها است. پر کننده آمالگام قوی است و بنابراین برای پر کردن دندان های پشتی مثل دندان آسیاب، جایی که جویدن انجام می شود، ایده آل است.

از آنجا که از ترکیبی از چندین عنصر فلزی ساخته شده اند، آمالگام می تواند زمانی که شما می خندید و یا لبخند می زنید، مشخص شود. این پر کننده جزو ارزان قیمت هاست.

پر کننده کامپوزیت:
بعضی اوقات به کامپوزیت و یا رزین پر شده اشاره می شود، این ماده ترکیبی از پرکننده شیشه ای یا کوارتز است و می تواند مطابق با رنگ دندان شما ساخته شود. این پر کننده نیز نسبتاً بادوام است و برای ترمیم های کوچک تا متوسط در بخش هایی از دهان شما که جویدن ملایم را انجام می دهند، ایده آل است.

آنها اساساً نامرئی هستند. این ترمیم ها هم معمولاً نیاز به حفاری کمتری دارند که به این معنی است که دندان سالم شما می تواند به خوبی حفظ شود. با این حال, در حالی که آنها قطعاً جذابیت بیشتری دارند, ممکن است همیشه یک گزینه نباشند. پر کننده سفید به اندازه پر کننده نقره ای دوام ندارد و به طور متوسط برای حدود بیست و پنج سال دوام دارد. با این حال, آنها هنوز یک درمان بسیار قوی و موفق برای بیشتر خرابی ها هستند.

فلزات برای پر کردن دندان ها:
مخلوط طلا یا نقره متداول ترین فلزات مورد استفاده برای پر کردن دندان ها هستند. قیمت پر کردن دندان با طلا به اندازه ۱۰ برابر بیشتر از آمالگام است، اما برخی از مردم ظاهر طلا را به نقره ترجیح می دهند.

بعضی از افراد فلز را دوست ندارند، اما این پر کننده ها ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می کنند.

سرامیک:
پر کننده سرامیکی از سرامیک (معمولاً از چینی ساخته می شود) ساخته می شود و به رنگ دندان در طی زمان کمتر نسبت به کامپوزیت تغییر می کند و لکه های دندانی را در طول زمان نشان دهد تا یک محفظه مرکب پر شود. قیمت پر کننده سرامیکی می تواند به اندازه پر کننده طلا گران باشد.

اونومر شیشه ای برای پر کردن دندان:
این پر کننده از ترکیب اکریلیک و شیشه برای پر کردن دندان استفاده می شود و فلوراید آزاد می کند، تا به محافظت از دندان کمک کند. اما پر کننده اونومر شیشه ای دوام کمتری نسبت به انواع دیگر دارد و ممکن است نیاز باشد تا پنج سال یک بار جایگزین شود.

مراقبت از دندان های پر شده:
ممکن است پس از پر کردن دندان, حساسیت و درد را تجربه کنید، اما این ناراحتی باید فروکش کند.

از برنامه مراقبت دهانی خود غفلت نکنید. در عوض, محصولاتی را امتحان کنید که به طور خاص برای محافظت از دندان های حساس طراحی شده اند. خمیر دندان مخصوص دندان های حساس، به سلامتی و حافظت از مینای دندان کمک می کند و از پوسیدگی دندان در آینده محافظت می کند.

علاوه بر این, نخ دندان برای لثه های حساس نباید ناحیه اطراف دندان را احساس کند.

چه زمانی باید پر کننده های دندان را تعویض کرد:
پر کننده های دندان می تواند چندین سال بمانند. اما گاهی ممکن است در طی سالها توسط جویدن از بین بروند. اگر دندان قروچه می کنید، باید زودتر پر کننده های دندانتان را تعویض کنید.

اگر متوجه علائم سایش روی دندان هایتان شدید, مانند ترک یا مناطق خراب شده, به دندان پزشک مراجعه کنید که جای پر شدگی ها را هرچه زودتر جایگزین کنید. ادامه جویدن با یک پر شدگی آسیب دیده می تواند باعث ترک دندان شود و نیازمند ترمیم بیشتر و خراب تر شدن دندان شود.

اگر پوسیدگی دندان بیشتری در اطراف یک پر شدگی ایجاد شود, دندان پزشک شما ممکن است به جای یک حفره ثانویه دندان را با یک تاج تعمیر کند.

پیچیدگی های احتمالی، عبارتند از:
عفونت:
گاهی اوقات یک حفره پر شده از دندان که به آن متصل است, جدا می شود و فضایی کوچکی را ایجاد می کند. این فضا می تواند یک زمینه خوب برای رشد باکتری هایی باشد که می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. اگر متوجه فضای بین دندان ها و پر شدگی شدید، باید هر چه زودتر به دندان پزشکی بروید.

آسیب:
گاهی اوقات یک پر شدگی شکسته, باعث ترک یا افتادن می شود. آسیب به پر شدگی ممکن است زمانی رخ دهد که به سختی چیزی را گاز بزنید و یا به هنگام بازی به دهانتان ضربه بزنید. به محض اینکه متوجه آسیب پر شدگی شدید به دندانپزشکتان مراجعه کنید تا از سوزش و عفونت دندان محافظت نشده جلوگیری کنید.

پر شدگی دندان چقدر می ماند؟
طول عمر پر شدگی دندان ها بستگی به نوع ماده ای دارد که برای پر کردن دندان استفاده می شود. بعضی از آنها طولانی تر از بقیه عمر می کنند.

برخی از آنها علاوه بر عمر طولانی مزایای دیگری هم دارند و چنانچه در این بخش از سلامت دهان و دندان نمناک گفته شده است این بستگی به این دارد که کدام نوع پر کننده را انتخاب کردید، جایی که از آن استفاده می شود و اینکه تا چه اندازه به دندان هایتان اهمیت می دهید که می تواند بر امید به زندگی یک پر کننده دندان تاثیر بگذارد.

چه نوع مواد پرکننده ای در دسترس هستند؟
امروزه بسیاری از مواد پر کننده دندان پزشکی در دسترس هستند.
دندان ها را می توان با طلا; چینی; آمالگام (که شامل جیوه مخلوط با نقره, قلع, روی و مس) و یا مواد رنگ دندان پلاستیکی و شیشه ای موسوم به رزین کامپوزیت پر کرد. محل و وسعت پوسیدگی, هزینه مواد, پوشش بیمه و توصیه دندان پزشک شما به تعیین نوع پر کننده کمک می کند.

طلا:
مزیت ها:
دوام – ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می کند، معمولاً بیشتر، خورده نمی شود.

استقامت – می تواند در برابر نیروهای جویدن مقاومت کند

زیبایی شناسی – بعضی از بیماران طلا را برای زیبایی، بیشتر از نقره و آمالگام دوست دارند.

معایب:
هزینه ها – گرانتر از مواد دیگر؛ تا ۱۰ برابر بیشتر از قیمت آمالگام.

شوک گالوانیک – یک پر کننده طلا که بلافاصله پس از یک نقره قرار داده می شود، می تواند باعث ایجاد درد شدید (شوک الکتریکی) شود.

برهمکنش میان فلزات و بزاق باعث می شود یک جریان الکتریکی رخ دهد – در هر حال اتفاق نادری رخ می دهد.

زیبایی شناسی – بیشتر بیماران ممکن است هر گونه “پر کننده” ای که رنگ متفاوتی دارد را “خوشایند” ندانند.

پر کننده نقره ای – (آمالگام):
مزیت ها:
دوام :۱۰ تا ۱۵ سال طول می کشد و معمولاً بیشتر هم عمر دارد.

استقامت – می تواند در برابر نیروهای جویدن مقاومت کند.

هزینه – نسبت به پر کننده های کامپوزیتی قیمت کمتری دارد.

معایب:
زیبایی ضعیف – این پر کننده با رنگ دندان های طبیعی شما مغایرت دارد.

بخش های زیادی مربوط به ساختار دندان سالم باید حذف شود تا یک فضای بزرگ برای این پر کننده ایجاد شود. این ماده می تواند رنگ خاکستری رنگی را به ساختار دندان اطراف بدهد.

ترک ها و شکستگی – اگر چه همه دندان ها در حضور مایعات گرم و سرد منقبض می شوند و در نهایت منجر به شکاف یا شکستگی و مخلوط می شوند – اما در مقایسه با مواد پر کننده دیگر – ممکن است مقدار بیشتری از انبساط و انقباض را تجربه کرده و منجر به شیوع بیشتر ترک و شکستگی شود.

واکنش های آلرژیکی – درصد کمی از افراد، تقریباً ۱ %، نسبت به جیوه موجود در آمالگام، حساسیت دارند.

پر کردن کامپوزیتی رنگ دندان:
مزیت ها:
زیبایی شناسی – سایه / رنگ کامپوزیت ها می تواند با رنگ دندان های موجود متناسب باشد؛ به ویژه برای استفاده در دندان های جلییو یا قسمت های قابل مشاهده دندان. پیوند با ساختار دندان – کامپوزیت در واقع پیوند شیمیایی با ساختار دندان را فراهم می کند و حمایت بیشتری از دندان را فراهم می کند.

تطبیق پذیری در استفاده – علاوه بر استفاده از این مواد برای پر کردن پوسیدگی ها، این ماده را می توان برای ترمیم دندان های شکسته، ترک خورده یا فرسوده مورد استفاده قرار گیرد.

در مقایسه با آمالگام هنگام خال کردن دندان برای پر کردن، نیازی نیست که ساختار زیادی از دندان سالم را کند.

معایب:
کم دوام – کامپوزیت زودتر از آمالگام از بین می رود (حداقل ۵ سال عمر می کنند)؛ علاوه بر این، آنها ممکن است مانند آمالگام زیاد تحت فشار جویدن ها دوام نیاورند و استفاده از آنها به خصوص در خارابی های وسیع عمرشان را کمتر هم می کند.

افزایش زمان جایگذاری – به دلیل فرآیند اعمال کامپوزیت، این پر کردن می تواند تا ۲۰ دقیقه طولانی تر از آمالگام طول بکشد.

مراجعات بیشتر – اگر کامپوزیت ها برای زیبایی مورد استفاده قرار گیرد، بیشتر از یک بار باید به مطب بروید.

هزینه – مواد کامپوزیتی می تواند تا دو برابر هزینه آمالگام را داشته باشند.

علاوه بر پر کننده های رنگ دندانی، پر کننده رزین کامپوزیت، دو پر کننده دیگر نیز وجود دارد – – سرامیک و ایونومر شیشه.

غیره:
سرامیک، که اغلب از ظروف چینی ساخته می شود، نسبت به مواد رزین کامپوزیتی مقاوم تر هستند، اما سایندگی بیشتری دارند. این مواد به طور کلی بیش از ۱۵ سال عمر می کنند و می تواند به اندازه طلا گران باشد.

شیشه ایونومر از اکریلیک و نوع خاصی از جنس شیشه ساخته شده است.

به طور معمول برای پر کردن در زیر خط لثه و برای پر کردن دندان کودکان کم سن و سال مورد استفاده قرار می گیرند.

شیشه ایونومر فلوراید آزاد می کند که می تواند به محافظت از دندان از پوسیدگی بیشتر کمک کند. اما این ماده از رزین کامپوزیت ضعیف تر است و بیشتر مستعد فرسایش و شکستگی میباشد. شیشه ایونومر معمولاً ۵ سال یا کم تر عمر دارد و هزینه اش مانند رزین کا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.