تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
کد خبر : 372

خدا قوت گرم به برادر راهدارم ؛ سید اسماعیل نورانی

خدا قوت گرم به برادر راهدارم ؛  سید اسماعیل نورانی

خدا قوت گرم به برادر راهدارم سید اسماعیل نورانی فصل سرما فرا رسیده و کم و بیش برف و باران و یخبندان مناطق مختلفی از کشور را در بر میگیرد.برف و باران اگر چه نعمت بزرگی هستند اما ممکن است که بعضا درد سر ساز شده و حتی زندگی و سلامتی ما را تهدید کنند

خدا قوت گرم به برادر راهدارم

سید اسماعیل نورانی

فصل سرما فرا رسیده و کم و بیش برف و باران و یخبندان مناطق مختلفی از کشور را در بر میگیرد.برف و باران اگر چه نعمت بزرگی هستند اما ممکن است که بعضا درد سر ساز شده و حتی زندگی و سلامتی ما را تهدید کنند .

از منظر دیگر ، بارندگیهای شدید ، میزان آسیب پذیری ما را در نحوه مدیریت مواقع بحرانی به چالش  میکشاند. در میان کارها و مشاغل حساس، سخت و طاقت فرسایی که در هنگام سرما بیشترخود را نشان میدهد ،  الحق والانصاف باید به راهداران اشاره کرد که با وجود تمامی شرایط حاد برخی جاده ها و محورها سعی میکنند با وجدان کاری و حس نیکوکاری وظایف خویش را به نحو مطلوبی به انجام برسانند.   راهداری از جمله وظایف و ماموریت های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است که زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی می باشد. این سازمان با ایجاد راهدارخانه در نقاط حادثه خیز و برفگیر و مکان هایی که امکان بروز خسارت و گرفتاری در آنها بیشتر، جان مسافران و راننده ها را تهدید می کند سعی نموده همواره مونس و یاور مطمئن و آرامش بخشی برای هموطنان عزیز در مواقع مختلف سال باشد. در حقیقت راهداری و راهداران، منادی ایمنی و سلامت و امید در جاده ها هستند.

در جهت تقدیر از راهداران ایثارگر  که دشوارترین بخش مأموریت خود را برای حفاظت از مسافران و نظام حمل و نقل کشور در فصل زمستان و دور از خانواده و غالباً در نقاط صعب العبور و حادثه خیز می گذرانند، از سال ۱۳۷۵ اولین روز زمستان یعنی روز اول دی ماه به عنوان روز راهدار نامگذاری شد تا زحمات اين گروه زحمتكش كه صبح وشام، در گرما و سرما وبرف و كولاك به ايمن سازي جاده ها مشغولند ارج نهاده شود و اهميت كارشان در اقتصاد كشور و حفظ سلامت، امنيت و آرامش هموطنان عزيز يادآوري گردد.

برای دستیابی به رشد و توسعه پایدار، صنعت حمل و نقل نقشی اساسی دارد و لذا تمام کشورهائی که پیشرفت و رونق اقتصادی خود را طالبند به توسعهِ این صنعت اولویت می دهند و در جهت گسترش بخشهای گوناگون حمل و نقل از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند. امّا از آنجا که معمولاً بخش عمدهِ نظام حمل و نقل کشورها در حمل و نقل جاده ای متمرکز است لذا در برنامه ریزیهای حمل و نقل کشورها این بخش غالباً سهم بیشتری به عهده دارد.

در کشور ما نیز بیش از ۹۰ درصد صنعت حمل و نقل را بخش جاده ای به عهده دارد و این بخش متشکّل از مجموعهِ گسترده ای شامل دهها هزار کیلومتر جاده، آزاد راه، بزرگراه، راههای ترانزیتی، راهای روستائی، تونلهای دسترسی و میلیونها وسیلهِ نقلیهِ عمومی و مانند آن، که کار حمل مسافر و بار را در کشور به عهده دارد تحت نظر  سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور و سخت ترین بخش این وظیفه یعنی حفظ و نگهداری و ایمن سازی جاده ها را بخش راهداری این سازمان به عهده دارد، یعنی ‏زحمت حفظ و نگهداري از سرمايه گذاري صدها هزار ميلياردي در راههاي کشور و تلاش شبانه روزی براي نجات در ماندگان در راهها و بهبود کيفيت جاده ها که بايد به ايمني راهها ، رونق اقتصادي و رضايت و آرامش مردم منجر شود بر دوش راهداراني است که با تحمل سختيهاي فراوان، تمام اوقات کاری خود را، درهر شرايط آب و هوائي، صرف مرمت و حفظ بازدهي جاده ها و ايمن سازي راهها ميکنند و با اين کار سخت و طاقت فرسا، علاوه بر انجام وظایف اداري، رضايت پروردگار متعال را نيز به دست مي آورند، زيرا کارشان نمونه اي کامل از خدمت به خلق و رفع مشکل از جامعه است که بنا به آموزه هاي ديني برترين عمل نزد خداوند محسوب شده و اجري عظيم به دنبال دارد.

روز راهدار روز تعظیم اراده های استوار و دلهای لبریز از عاطفه ای است که با خدمت بی منت خود امنیت و آسایش را به همنوعان خود هدیه می کنند.

سوز سرما و موج سیلاب و حجم بهمن و هرم سوزان حرارت و طوفان شن و آوار سنگ و کوه کمترین تاثیری بر عزم الهی شان ندارد و پا برپدال گریدر و بلدوزر و برف روب در طول هزاران کیلومتر جاده های مهر و محبت راه راحتی و آرامش و رفاه را به روی هموطنان می گشایند تا خاری بر پایی نیاید ویا همنوعی در محاصره سرما و سوز نلرزد و چشمی برای دیدن پدر بر در نماند.

سلام خدا برهمه راهداران مجاهد و فداکاری که با رشادت و شجاعت راههای صعب را می گشایند و دلهای نگران و چشم های منتظر امداد را در لحظه در می یابند و همواره با وجود خستگی و بیخوابی خود محورهای عشق را برای مسافران و رانندگان و در راه ماندگان باز نگه می دارندو جز از درگاه الهی مزد و اجری نمی طلبند.

به مناسبت ایام پرکار این قشر زحمت کش و روز راهدار  با حضور در محل استقرار راهداران فعال و باسابقه حاضر شده و پای گفتگو با آنان نشستیم :

ایجا امید و نشاط در مسافران و حفاظت از جاده ها از وظایف راهدار

یکی از راهداران فعال حوزه راهداری در این گفتگو  اظهار کرد: راهداری یکی از شغل‌های سخت و طاقت فرساست، اگر راهدار عاشق کارش نباشد هرگز نمی‌تواند در این شغل ماندگار شود. قاسم اقابرارپور خاطرنشان کرد: نجات جان همنوع  گرفتار در کولاک و برف و بازگشایی راه‌های مسدود بهترین خاطره یک راهدار است.

این راهدار فعال با اشاره به اینکه رانندگان در ایام برف و یا هنگامی که هوا مه غلیظ دارد با سرعت مطمئنه حرکت کنند، گفت: توجه به علائم ایمنی و لغزنده بودن راه بر اثر برف و مجهزکردن وسایل نقلیه به تجهیزات زمستانی از جمله زنجیر چرخ، سوخت کافی و چراغ‌های مه‌شکن قوی و وسایل گرمایشی و … از جمله مواردی است که در هنگام تردد در مسیرهای برف‌گیر و کوهستانی رانندگان باید بدان توجه داشته باشند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران نیز با اشاره به اینکه ایجاد امید، نشاط و حفاظت و مراقبت از جاده‌ها و همچنین بازگشایی راه‌ها با عشق و ایثار به صورت شبانه‌روز همت والای یک راهدار است گفت:

راهداران، ناجیان بی‌ادعا در شرایط بسیار سخت در حال تلاش و فعالیت در جاده‌های استان هستند که در بهترین روزهای خاطره‌انگیز کنار خانواده نبوده و همواره برای ایجاد امنیت و حفاظت از جاده‌ها و ارائه خدمات لازم به همنوعان در راه مانده و مسافران با عشق و علاقه فعالند که امید است که بتوانیم به مشکلات و خواسته‌هایشان توجه کنیم .

مهندس عباسعلی نجفی با بیان اینکه راهداران نقش ارزنده‌ای در حفاظت از جاده‌ها و ایجاد امنیت و نشاط برای مسافران داشته و همواره در سطح جاده‌ها در ایام تعطیل و غیرتعطیل حضور دارند افزود : راهداران این اداره کل در  سرمای سخت زمستان و  دور از خانواده به‌صورت شبانه روز با اکیپ‌های ویژه در سطح جاده‌ها خصوصا در مسیرهای صعب‌العبور و برفگیر با عشق و ایثار در حال فعالیت هستند.

وی یاداور شد : همزمان با رسیدن برف و سرمای  امسال در مسیرهای کوهستانی مازندران  ۳۳ اکیپ راهداری به همراه ۳۵۰ پرسنل  در جاده‌ها و محورهای پرتردد برای خدمات‌رسانی به مسافران و همچنین مقابله با حوادث احتمالی در آماده‌باش کامل هستند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان     در ادامه  با اشاره به اینکه  فعالیت های راهداری زمستانه از دو ماه قبل با شروع سرمای هوا و با اعزام اکیپ های راهداری اداره کل در سطح راهها بویژه مناطق کوهستانی و پرتردد اغاز شده است گفت : یکم دی ماه فرصتی است  برای به تصویر کشیدن گوشه ای از زحمات راهداران به مردم و قدردانی و صبوری این عزیزان می باشد .

مهندس نجفی یاداور شد : روز راهدار نمادی از روزهای سراسر تلاش ،خدمت ،تعهد ،وظیفه شناسی ،حس ملی ، مردم دوستی و لبیک گفتن به فرامین مقام معظم رهبری در سال رونق تولید ملی است که همواره به صداقت امیخته شده و ستودنی است که بنده این روز  را به راهداران سخت کوشی که دراستان مازندران به خدمت رسانی مشغول بوده و ضمن حفظ ایمنی راهها و باز کردن جاده های مسدود شده از برف و ریزش کوه و مانند آن به استمرار گردش چرخ اقتصاد کشور و نجات گرفتار شدگان در جاده های صعب العبور کمک می کنند، تبریک می گوئیم و به خانواده های این عزیزان که با صبر و بردباری خود موفقیت آنان را تضمین می کنند، درود می فرستم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.