تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
کد خبر : 4472

متناسب‌سازی حقوق‌ بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۹۹ چگونه اجرا شد؟

متناسب‌سازی حقوق‌ بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۹۹ چگونه اجرا شد؟

به گزارش ریحان نیوز، ابوالفضل گل‌محمدی در وبینار «متناسب‌سازی مستمری‌ها و نقش عوامل اقتصادی و سیاسی» که به همت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار شد با بیان اینکه متناسب سازی مستمری ها مطابق بند ب ماده ۱۲برنامه ششم توسعه محقق شد اظهار کرد: این ماده قانونی سازمان تامین اجتماعی را موظف می کرد در

به گزارش ریحان نیوز، ابوالفضل گل‌محمدی در وبینار «متناسب‌سازی مستمری‌ها و نقش عوامل اقتصادی و سیاسی» که به همت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار شد با بیان اینکه متناسب سازی مستمری ها مطابق بند ب ماده ۱۲برنامه ششم توسعه محقق شد اظهار کرد: این ماده قانونی سازمان تامین اجتماعی را موظف می کرد در طول اجرای برنامه مستمری ها را متناسب کند.

وی افزود: بر این اساس جلسات متعددی در سال های ۹۶  و ۹۷ با شرکای اجتماعی برگزار شد و ماحصل آن فرمولی بود که متناسب سازی بر اساس آن عملیاتی شد.

رئیس گروه تحقیقات اداره کل مستمری‌های معاونت بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه پیش از این همسان سازی دو مرتبه اتفاق افتاده بود اظهار کرد: یک مرتبه در سال ۸۱ و یک مرتبه هم در سال ۸۸ حقوق مستمری بگیران را همسان سازی کردیم. در سال ۸۱ بر اساس فرمولی تمام بازنشستگانی که تا آخر سال ۷۸ مستمری بگیر شده بودند مشمول شدند و در سال ۸۸ حقوق ها بر اساس جدول ثابتی از ۱۲ تا ۸۲ هزار تومان به صورت پلکانی افزایش یافت و هرکه مستمری کمتری می گرفت از افزایش بیشتری برخوردار شد.

گل محمدی ادامه داد: اما در متناسب سازی اخیر به فرمولی رسیدیم که سه شاخصه داشت؛ نخست میزان مشارکت از نظر مبلغ دستمزد مشمول کسر حق بیمه، دوم مدت مشارکت به عنوان سابقه پرداخت و سوم تاریخ برقراری مستمری بود. ماده ۹۶ باعث شده برخی سال ها مستمری شخص ارزش واقعی خودش را حفظ نکرده باشد، به عنوان مثال حقوق شخصی که در سال های دورتری بازنشسته شده بود با شخص هم رده ای که دیرتر بازنشسته شده تفاوت داشت. به همین علت تاریخ برقراری مستمری در فرمول لحاظ شد.

وی با اشاره به اینکه یک ضریب مستمری در زمان برقراری و یک ضریب مستمری در زمان اجرای متناسب سازی را تعریف کردیم گفت: مابه التفاوت این دو ضریب، عددی بود که با یک جمع می شد و به ضریب نهایی می رسیدیم که در جدول مبلغ پایه از ۱۵۰ هزار تومان تا ۴۶۵ هزار تومان بر اساس طبقات سابقه ای تعریف شده بود ضرب می شد و عدد افزایشی به دست می آمد.

رئیس گروه تحقیقات اداره کل مستمری‌های معاونت بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: همچنین ضریب دیگری را برای کسانی که ۲۵ سال سابقه به بالا داشتند تعریف کردیم که به منظور تشویق افزایش مشارکت بود. بر این اساس از یک تا هشت درصدِ حداقل دستمزد سال ۹۹ به فرمول قبلی به ازای هر سال اضافه می شد و فردی که ۳۵ سال سابقه داشت تا هشت درصد مبلغ پایه حقوق سال ۹۹ که ۱۵۲ هزار تومان است را تحت عنوان «ضریب ترغیب» دریافت می کرد.

گل محمدی با اشاره به ردیف تفاوت تطبیق نیز گفت: کسانی که ۳۰ سال سابقه به به بالا داشتند و حداقلی بگیر بودند مجموع پرداختی شان با عددی تحت عنوان تفاوت تطبیق به بالای دومیلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید و برای ۳۵ سال سابقه به بالا نیز این عدد ۳ میلیون تومان درنظر گرفته شد. آیتم های دیگری چون کمک هزینه مسکن نیز به متناسب سازی افزوده شد و به کلیه بازنشستگانی که مستمری شان تا آخر سال ۹۸ برقرار شده بود تعلق گرفت.

وی ادامه داد: متناسب سازی بار مالی ۱۸ هزار میلیاردی در هرسال دارد و از اول مرداد ۹۹ به اجرا در آمده و اعمال شده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.