تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۹:۵۳
کد خبر : 6512

معاون آموزشی وزارت بهداشت: پذیرش ۸ هزار دانشجوی پزشکی در ۱۴۰۰/ کمبود پزشک در ایران صحت ندارد

معاون آموزشی وزارت بهداشت: پذیرش ۸ هزار دانشجوی پزشکی در ۱۴۰۰/ کمبود پزشک در ایران صحت ندارد

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه کمبود پزشک در ایران صحت ندارد، گفت: امسال تعداد پذیرش دانشجوی پزشکی به ۸ هزار نفر رسیده که نشان دهنده رشد آمار پزشکان است. به گزارش ریحان نیوز به نقل از وزارت بهداشت، دکتر ابوالفضل باقری فرد درباره اظهارات مطرح شده درباره کمبود پزشک و پایین بود میزان

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه کمبود پزشک در ایران صحت ندارد، گفت: امسال تعداد پذیرش دانشجوی پزشکی به ۸ هزار نفر رسیده که نشان دهنده رشد آمار پزشکان است.

به گزارش ریحان نیوز به نقل از وزارت بهداشت، دکتر ابوالفضل باقری فرد درباره اظهارات مطرح شده درباره کمبود پزشک و پایین بود میزان دسترسی مردم به خدمات درمانی در کشور، گفت: پایه و اساس اطلاعات ارائه شده، صحیح نیست و اینکه گفته می شود در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۱.۱ پزشک وجود دارد، کاملا اشتباه است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون اگر به سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت مراجعه شود، در گزارشی که برای سال ۲۰۱۸ بوده آمده است که در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۵.۹ پزشک وجود دارد؛ همچنین اعلام شده است که به ازای هر ۱۰ هزار نفر در عراق ۷ پزشک، در ترکیه ۱۸ پزشک، در سوریه حدود ۱۲.۸ پزشک و در افغانستان ۲.۸ پزشک وجود دارد.

به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک در ایران داریم

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه اطلاعات ارائه شده درخصوص تعداد پزشکان در ایران کاملا اشتباه است، اظهار داشت: اطلاعاتی که اعلام کردم برای سال ۲۰۱۸ است و براساس اطلاعات کنونی، در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک داریم و با برنامه ریزی های انجام شده تا سال ۱۴۰۴، این عدد به بالای ۱۸ خواهد رسید که تقریبا نزدیک به مطلوب است.

باقری فرد گفت: طرح این موضوع که تعداد پزشکان کشورهایی همچون سوریه و عراق از ما بیشتر است، صحیح نیست و کاملا با آمارهای WHO متفاوت است.

وی یادآور شد: آمار تعداد پزشکان را کشورها به سازمان جهانی بهداشت (WHO) می دهند و آنها آن را بررسی نمی کنند. برخی از کشورها اسامی بهورز و طب سنتی خود را که به عنوان مثال در چین پنج سال درس می خوانند، به عنوان پزشک معرفی می کنند. ما این کار را نمی کنیم و تنها کسانی پزشک قلمداد می شوند که همه دروس ارائه شده را گذرانده و هفت سال را طی کرده باشند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: این موضوع هم عاملی شده که آمار برخی کشورها زیاد ثبت شده است اما در واقع آمار دهی آنها صحیح نبوده و افراد با تحصیلات کم را هم که در امور پزشکی فعالیت دارند به عنوان پزشک معرفی می کنند.

۴۵ درصد کشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر کمتر از ۱۰ پزشک دارند

وی با بیان اینکه هم اکنون آمار، نشان دهنده افزایش تعداد پزشکان در کشور است، گفت: ما در ایران در سال ۱۴۰۰، تعداد ۴ هزار فارغ التحصیل گروه های پزشکی داشتیم درحالی که امسال سنجش ۸ هزار نفر را به ما معرفی کرده است. این به این معنی است که ۷ سال پیش ۴ هزار دانشجوی پزشکی گرفتیم و امسال این تعداد به ۸ هزار نفر رسیده که نشان دهنده رشد است.

باقری فرد با اشاره به اینکه براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در کشورهایی که به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۰ پزشک وجود دارد، شرایط خوب است، تصریح کرد: اکنون ۴۵ درصد کشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر کمتر از ۱۰ پزشک دارند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.