تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۵
کد خبر : 8591

گام بلند شهرداری نکا

سکینه مریخ

گام بلند شهرداری نکا در پیشرفت فاز اداری مالی و اتمام پروژه های نیمه تمام

گام بلند شهرداری نکا در پیشرفت فاز اداری مالی و اتمام پروژه های نیمه تمام

آئین اختتامیه ی پروژه ی ممیزی املاک و مستحدثات بر پایه ی سامانه ی اطلاعات مکانی GIS شهرستان نکا با حضور مسئولین استانی و شهرستانی در سالن ابوریحان بیرونی شهرستان نکا برگزار شد. سید اسماعیل میری رئیس شورای شهر شهرستان نکا ابتدا با بیان اینکه: در عصر حاضر مدیریت امور شهرها از نظر وسعت و

آئین اختتامیه ی پروژه ی ممیزی املاک و مستحدثات بر پایه ی سامانه ی اطلاعات مکانی GIS شهرستان نکا با حضور مسئولین استانی و شهرستانی در سالن ابوریحان بیرونی شهرستان نکا برگزار شد.


سید اسماعیل میری رئیس شورای شهر شهرستان نکا ابتدا با بیان اینکه: در عصر حاضر مدیریت امور شهرها از نظر وسعت و کثرت جمعیت، بدون دسترسی سریع به منابع اطلاعاتی دقیق امکان پذیر نیست، عنوان کرد: اولین قدم جهت تحقق اهداف مدیریت شهر ممیزی املاک و معابر موجود در سطح شهر است.
وی تصریح کرد: لزوم انجام پروژه ی ممیزی شهرها صرف نظر از الزامات قانونی در واقع جامع ترین و اولین قدم در جهت جمع آوری اطلاعات سطح شهر و تبدیل آن به بانک اطلاعاتی توصیفی شهر برای بهره برداری در برنامه ریزی و ارائه ی خدمات شهری است. که در همین راستا شهرداری نکا در پنجمین مرحله از ممیزی املاک و مستحدثات شهر بر پایه ی سامانه اطلاعات مکانی GIS مبلغی بالغ بر 17/000/000/000 ریال هزینه نمود.
رئیس شورای شهرستان نکا افزود: قبل از آغاز پروژه برنامه ریزی های لازم بین شهرداری و شرکت تحت قرارداد(شرکت تحلیل گران آمارد) با تشکیل جلسات متعدد و تعین زمان مناسب جهت آغاز پروژه و هماهنگی های لازم بین مجموعه مدیران و مسئولین شهر برگزار گردید.

شهردار نکا در آیین اختتامیه پروژه ممیزی اظهار کرد: بسیاری از شهرداری‌ها اقدامات خود را معطوف پروژه‌های عمرانی می‌کنند در حالی که شهرداری نکا علاوه بر این بخش در حوزه‌های خدمات شهری، اداری و مالی نیز دستی بر آتش داشته و پروژه‌های بزرگ و کوچکی را در حال اجرا دارد.

موسی خلیلی افزود: یکی از پروژه‌های بزرگی که شهرداری تعریف کرد ساماندهی حریم و حاشیه‌های رودخانه بود که در ابتدای سال خرداد ماه ما پارک بوستان شهدای گمنام را در کمتر از ۱۰۰ روز افتتاح کردیم.

وی تصریح کرد: این شامل یک پروژه نیست بلکه در حوزه ساماندهی حریم بعد از ۲۲ سال در نقطه نقطه از حریم طرح تهیه شده و نسبت به اجرای آن براساس فازبندی‌ای که مشاور طرح شامخ‌اندیشان مسیر قارن ارائه داد و آن را به شهرداری ارائه دادیم و جزو برنامه‌های بلندمدت ۴ ساله شهر نکا قرار گرفت.

خلیلی عنوان کرد: این پروژه جزو پروژه‌های بازآفرینی راه و شهرسازی از برنامه‌های مشترک با شهرداری است که قرار است در بودجه اعتباری ۱۴۰۱ دیده شود و برایش اعتبار بگذارند.

شهردار نکا همچنین گفت: ما یک فاز از این پروژه را افتتاح کردیم بعد از آن پروژه سد لاستیکی با درنظر گرفتن بودجه ۴۰ میلیاردی در دوره چهارم، پنجم و ششم استارت زدیم و مجوز بهره‌برداری را اخذ کردیم، این یکی از پروژه‌های نیمه‌تمام ما است که البته بحث گردشگری را برای تعریف کردیم تا با توجه به سرعت کار در ۲۲ بهمن ماه آن را افتتاح خواهیم کرد.

این مسئول اعلام کرد: خبر خوش اینکه در همان ۲۲ بهمن کلنگ‌زنی پارکی که معروف به پارک سیمرغ بوده و زمینش سال‌های سال متروکه مانده و محلی برای آسیب‌های اجتماعی شهر نکا است بحث آزادسازی دو مورد معارض از سه معارضاتی که در آن پارک وجود دارد به همت فرماندار و مدیرکل بحران انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: فضای سبز این مجموعه ۸ هزار و ۵۰۰ متر مربع مساحت دارد، فضای جزیرهای که در حاشیه سد لاستیکی وجود دارد ۵ هزار متر مربع است البته در حاشیه رودخانه اقدامات خوبی در حال انجام است ضمن اینکه مذاکره برای بازشدن این فضا تا بازار امام رضا (ع) در حال انجام است که گامی در جهت کاهش ترافیک خواهد بود.

خلیلی با بیان اینکه ما در این چهار سال فاز به فاز و منطقه به منطقه پیش خواهیم رفت، اعلام کرد: پروژه پارک جنگلی قرمرض با صرف ۱۷ میلیارد تومان اعتبار منطقه گردشگری را در آنجا شاهدیم که یکی از مکانهایی است که در استان حرفی برای گفتن دارد.

شهردار نکا یادآور شد: ساماندهی مبادی ورودی شهر یکی از درخواست‌ها و از تاکیدات استاندار مازندران این است که به مسیرهای ورودی شهر، شیما و منظر و همچنین پاکسازی ورودی شهرها توجه کنیم، در این خصوص ما زیرساخت‌هایی فراهم کردیم از ابتدای مسکن مهر تا چشمه دو کیلومتر کانال داریم که اگر اجرا شود در سال آینده، ساماندهی فضای سبز، آلاچیق، سرویس‌های بهداشتی، مکانی برای توقفگاه گردشگران مهیا خواهد شد، در مجموع ورودی را زیبا خواهیم کرد.

وی افزود: در حوزه عمرانی از ابتدای سال تا الان حدود ۶ هزار تن آسفالت، برای آسفالتکاری کوچه ها و معابر صرف شد، حدود ۴۰ کوچه آماده است ما در شهریور سال آینده طبق قولی که به مردم دادیم نکا را به کوچه بدون خاکی تبدیل خواهیم کرد یعنی همه ۸۰ کوچه باقیمانده آسفالته خواهند شد.

خلیلی خاطرنشان کرد: در حوزه خدمات شهری تفکیک از مبدا را داریم که حدود ۸۰ درصد کار انجام شده و به پلمپ مراکز غیرمجازی در حوزه زبالهگری و خرید و فروش ضایعات رسیدیم، ۱۱ مرکز شناسایی شد که از این تعداد برای ۶ مرکز مجوز صادرشد و پنج مرکز دیگر باید پلمپ شوند‌.

وی اضافه کرد: این اقدامات در کاهش تولید زباله که روزانه حدود ۴۰ تن است تاثیربسزایی خواهد داشت البته این هم از تاکیدات استاندار است امیدواریم تا چند ماه آینده اجرایی شود.

شهردار نکا تاکید کرد: در فرآیند اجرای طرح محله به محله بسیاری از شهرداران استاد از ما ایده گرفتند که قبل از اینکه استاندار تاکید داشته باشند انجام دادند چون نظافت جزو وظایف ذاتی شهرداری است نیازی به دستور نبود ولی از آنجایی که متاسفانه کمتر رعایت شده استاندار محترم بر آن تاکید دارند.

این مسئول با اشاره به اینکه در راستای اجرای طرح ۸۰ درصد از تقاضاهای مردم که شامل ۲۰ نوع خدمت شهری است کاهش پیدا می‌کند، افزود: این طرح به‌صورت دوره‌ای در مناطق و محلات شهری در حال اجرا است تا جایی که تا پایان سال با کاهش چشمگیر تقاضای شهروندان مواجه هستیم.

وی افزود: شهرداری نکا در حوزه اداری و مالی موفق به افزایش بودجه از ۴۵ میلیارد تومان به ۷۰ میلیارد تومان شده که برای خودش پیشرفت بزرگی است، همچنین در بخش پرداخت حقوق و مزایای پرسنل عقب نبوده و از پس هزینه‌های جاری برمی‌آییم.

خلیلی با بیان اینکه در شهرداری بحث اتمام ممیزی‌ها در دستور کار قرار دارد، گفت: در این راستا با به‌کارگیری ۴۰ نیرو و ارائه آموزش به آنان اقدامات خوبی رقم خورد، ثبت تمامی اطلاعات در حوزه مدیریت یکپارچه شهری به ما کمک میکند.

شهردار نکا از شناسایی ۳ هزار و ۸۷۲ مغایرت در این حوزه خبر داد و گفت: پس از پیگیری حدود ۴ میلیون تومان وصولی داشتیم که مهمترین آن مربوط به پرونده کارخانه سیمان نکا به مبلغ ۳ میلیارد تومان بود، همچنین بحث مشارکت شهروندان در پرداخت عوارض ثابت نیز پیگیری شد.

این مسئول اذعان داشت: مقرر کردیم در آینده در حوزه اطلاعات و فناوری شهر را به سمت الکترونیکی کردن پیش ببریم، کلنگ‌زنی پروژه بازآفرینی میدان امام رضا (ع)، ساماندهی آرامستان، ساخت امارت شهرداری، ساخت پارکینگ شهری، استفاده از اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومانی برای دیواره شهری نکا، بهشهر و گلوگاه و غیره از برنامه‌های آینده شهرداری نکا محسوب می‌شود.

محمد صادق محمدی لائینی امام جمعه ی شهرستان نکا نیز در این جلسه از زحمات همه ی مسئولین و دست اندرکاران این پروژه تشکر کرد و از از شورا و شهردار خواست تا این مسوولیتی را که یک امانت الهی است دارا میباشند ابتدا در جهت رضایتمندی خدا و سپس مردم گام بردارند.

مهندس تاکامی مدیر کل دفتر امور شهری استان مازندران نیز در این جلسه ضمن تقدیر و تشکر از همه ی عوامل پروژه ی ممیزی عنوان کرد: یکی از آفتهایی که گریبانگیر مدیران میشود، روزمرگی است. چراکه اگر کسی نتواند خود را از روزمرگی نجات دهد روزمرگی او را رها نمیکند. آنچیزی که لازم است در ابتدای کار شهرداری و شورا در نظر گرفته شود، دارا بودن برنامه ی استراتژیک است برای اینکه بدانیم نکا تا 5 یا 10 سال دیگر به کجا میرسد. که خدا را شکر شهرداری نکا از روزمرگی خارج شده و دارد پایان پروژه ی ممیزی را جشن میگیرید.
وی در ادامه اضافه کرد: مهمترین چیز در بخش ممیزی، GIS است که از این ابزار راحتتر میشود مشکلات و خواسته های خود را بیان کرد و بودجه ی بیشتری را نیز دریافت کرد.

عبدالجواد توحیدی مقدم فرماندار این شهرستان نیز در پایان ضمن تشکر از همه ی عوامل این طرح، پروژه ی ممیزی و ابزار GIS را بسیار مهم برشمرد و گفت: اگر اطلاعاتی از شهر نداشته باشیم، در مواجهه با سیل، زلزله و دیگر بلایای طبیعی به مشکل میخوریم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.