تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵
کد خبر : 8825

افزایش دو برابری یارانه‌ها از اول دی

افزایش دو برابری یارانه‌ها از اول دی

معاون اقتصادی رئیس جمهور از افزایش دو برابری یارانه‌ها از اول دی ماه طبق دستور آقای رئیسی خبر داد. به گزارش ریحان نیوز, آقای محسن رضایی با تبیین خبر‌های خوش اقتصادی که پیشتر وعده انتشارش را داده بود، گفت: طبق لایحه بودجه قرار بود یارانه‌ها را برای سال آینده دو برابر کنیم، اما آقای رئیس

معاون اقتصادی رئیس جمهور از افزایش دو برابری یارانه‌ها از اول دی ماه طبق دستور آقای رئیسی خبر داد.

به گزارش ریحان نیوز, آقای محسن رضایی با تبیین خبر‌های خوش اقتصادی که پیشتر وعده انتشارش را داده بود، گفت: طبق لایحه بودجه قرار بود یارانه‌ها را برای سال آینده دو برابر کنیم، اما آقای رئیس جمهور تاکید کرد که افزایش یارانه‌ها برای سه ماه باقی مانده سال نیز اعمال شود.
وی افزود: مسئولان اجرایی تلاش خواهند کرد که در سه ماه باقی مانده سال نیز یارانه‌ها را دو برابر کنند و اگر این طرح به خوبی انجام شود هر خانوار ۴ نفره ۸۰۰ هزار تومان کالا و پول دریافت خواهند کرد.
آقای رضایی گفت: البته قرار بود این طرح از آذر اجرا شود، اما به علت بروز مشکلی به دی موکول شد و طبق این طرح بن کارتی در اختیار خانوار‌ها قرار می‌گیرد که بخشی از یارانه‌ها به شکل کالا به مردم ارائه می‌شود، اما به علت این که این بن کارت آماده نشد به دی موکول شد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: خبر خوش دیگر این است که یکی از شیر‌های خلق پول بدون پشتوانه در بودجه را که آذر تحویل مجلس دادیم بستیم یعنی یکی از عواملی که پول‌های بدون پشتوانه منتشر می‌کرد فروش ارز‌های نفتی دولت به بانک مرکزی بود.

آقای رضایی گفت: این ارز‌ها به بانک مرکزی می‌رفت و تبدیل به پایه پولی می‌شد و این پایه پولی در استخر نقدینگی کشور هفت برابر می‌شد به همین علت نقدینگی افزایش می‌یافت بدون آن که تأثیر قابل توجهی در تولید صنعت ملی داشته باشد.
وی افزود: ۵۰ سال بود که این رویه ادامه داشت یعنی از سال ۵۱ که درآمد‌های نفتی ایران چند برابر افزایش یافت این مشکل به طور جدی‌تر و وسیع تری وارد اقتصاد ملی شد و متأسفانه این شیوه غلط تا همین دولت ادامه داشت.
آقای رضایی از نمایندگان مجلس خواست که کمک کنند تا این شیر به طور کامل بسته شود به نحوی که دولت ارز‌های نفتی را به بانک‌های کشور و بانک ملی بفروشد و همین پولی که اکنون موجود است جابجا شود تا دیگر پول بدون پشتوانه که تأثیری در تولید ملی ندارد خلق نشود.

اختصاص بودجه برای ۱۰ مگاپروژه در لایحه بودجه ۱۴۰۱
معاون اقتصادی رئیس جمهور از اختصاص بودجه برای اجرای ۱۰ مگاپروژه در کشور در لایحه بودجه ۱۴۰۱ خبر داد.
آقای محسن رضایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما با تبیین خبر‌های خوش اقتصادی که پیشتر وعده انتشارش را داده بود، گفت: دولت‌های گذشته برای پیشرفت کشور شعار می‌دادند و زحمت هم می‌کشیدند، اما بودجه کافی اختصاص نمی‌دادند، اما در دولت سیزدهم نخستین بار برای پیشرفت کشور بودجه جداگانه اختصاص داده شد.
وی افزود: این بودجه برای اجرای طرح‌های مربوط به کسب و کار‌های کوچک و بزرگ و اجرای ۱۰ طرح کلان ملی تخصیص داده شد که جزئیات این طرح‌ها را به موقعش اعلام خواهیم کرد.
آقای رضایی آغاز روند مذاکرات هسته‌ای پس از چند ماه وقفه را از دیگر خبر‌های خوب دانست و گفت: در این مذکرات پیشرفت‌های خوبی داشتیم البته مذاکرات ادامه دارد و ما جدی هستیم.
معاون اقتصادی رئیس جمهور تاکید کرد: البته ما اقتصاد کشور را شرطی نمی‌کنیم و به مذاکرات گره نمی‌زنیم؛ ایران منطقی دارد که براساس آن در برنامه انرژی هسته‌ای در پی ساخت بمب اتم نیستیم، اما انرژی صلح آمیز هسته‌ای را حق مسلم خود می‌دانیم به همین علت در مذاکرات جدی هستیم و به آن ادامه می‌دهیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.