تاریخ انتشار : پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401 - 19:49
کد خبر : 11384

شمسایی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

سکینه مریخ

روزنامه‌نگاری یک شغل و رسانه اقامتگاه است نه یک گذرگاه

روزنامه‌نگاری یک شغل و رسانه اقامتگاه است نه یک گذرگاه
آیین اختتامیه اولین جشنواره رسانه‌ای استان های شمالی، عصر امروز پنجشنبه، با حضور شمسایی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سلگی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران، جوادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات استان های شمالی، نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و شهردار و مسئولان شهرستان محمودآباد و خبرنگاران استان های مازندران، گیلان و گلستان در مجتمع شرکت نفت محمودآباد برگزار شد.

آیین اختتامیه اولین جشنواره رسانه‌ای شمال کشور، ‌با اشاره بر توجه و حمایت دولت بر نشریات استانی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ورود جدی‌ به محتوا همراه با آمایش سرزمینی در راستای احصا توانمندی مهم است که رسانه‌ها باید به آن توجه کنند.

ایمان شمسایی با بیان اینکه قرار نیست در رسانه‌های محلی و استانی همان کاری شود که در رسانه‌های کشوری انجام می‌شود، اظهار کرد: روزنامه‌های محلی و استانی باید با همان فرهنگ و آیین بومی و محلی به موضوعات نگاه کند و به آن افتخار کنیم.

وی با اشاره به اینکه رویکرد دولت و وزارت ارشاد توجه ویژه بر استان‌هاست و ثابت می‌کنیم که ایران تهران نیست، افزود: در رتبه‌بندی امسال روزنامه‌ها 15 نمره به نمره نشریات استانی در بحث رتبه‌بندی اضافه شد تا نشان داده شود که توجه ویژه‌ای به این نشریات می‌شود.

شمسایی با تاکید براینکه روزنامه‌نگاری یک شغل و رسانه اقامتگاه است نه یک گذرگاه، بنابراین باید به این صنف نگاه ویژه‌ای شود، یادآور شد: طبق ماده 47 قانون مطبوعات خبرنگاران باید بیمه شوند و این الزامی است و اگر رسانه‌ای خبرنگارش را بیمه نکند از خدمات محروم می‌شود.

مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ‌ارشاد از کم بودن امنیت شغلی در حرفه روزنامه‌نگاری عنوان و مطرح کرد: ورود جدی‌تر به محتوا همراه با آمایش سرزمینی در راستای احصا توانمندی بسیار مهم است که رسانه‌ها باید به آن توجه کنند.

وی با بیان اینکه امروز که با حجم عظیمی از اطلاعات خبری مواجه هستیم به همین منظور باید فرزند زمان خویش باشیم و طبق شرایط زمانه در حوزه رسانه فعالیت کنیم، افزود: از آنجایی که در حوزه رسانه‌ای با جنگ نرم روبرو هستیم باید به تولید محتوای با کیفیت توجه شود.

شمسایی با تاکید براینکه از رسانه‌های محلی و استانی در بحث توزیع آگهی ها و دیگر موارد قانونی حمایت می‌شود، در امر جهاد تبیین اظهار کرد: جهاد تبیین همان ماده 2 قانون مطبوعات است و رسالت یک رسانه روشن ساختن افکار عمومی و دانش مردم است و رسانه‌ها بیش از پیش در این راستا حرکت کنند.

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره رسانه‌ای شمال کشور به صورت تجمیعی کار بسیار قشنگی است و مطمئنا دوره‌های بعد روند وسیع تر و با کیفیت تری دارد، گفت: حتماً به حوزه آموزش در رسانه‌ها توجه زیادی شود و هرگونه حمایتی در این زمینه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت رسانه ای استان های مازندران، گیلان و گلستان با دارا بودن عالمان و پیشینه فرهنگی و تاریخی بسیار بالا است، افزود: دولت سیزدهم نسبت به رسانه‌ها بسیار نگاه حامیانه دارد و تأکید بر پاسخگویی مدیران به رسانه‌ها است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران نیز در این آیین، رسالت رسانه را روشنگری و عدالت خواهی عنوان کرد و گفت: لازم است رسانه ها با هرگرایش سیاسی یاریگر دولت و مسوولان برای حل مشکلات کشور باشند.

روح‌الله سلگی مازندران را خطه ای نخبه پرور توصیف کرد و افزود: سرانه نخبگان در این استان دو برابر میانگین کشوری است که نشان دهنده ظرفیت گسترده در حوزه علم و دانش است.

وی همچنین خواستار کمک نخبگان رسانه ای در حل مشکلات استانی و ملی شد و گفت: هدف رسانه به دور از هیاهوی و رفتار هیجانی، مطالبه گری در جهت حل مشکلات و روشنگری است.

معاون استاندار مازندران تاکید کرد: رسانه‌ها در احصا مشکلات و مسائل استان مازندران گام بر دارند و در مسئله فسادستیزی و جنگل‌خواری که همواره یکی از مشکلات اساسی مازندران است می توانند کمک قابل توجهی ‌کنند.

سلگی خودفروختگی رسانه های غربی را نمونه ای از انحراف در وجدان خبرنگاری دانست و گفت: متأسفانه برخی رسانه‌های خارجی چشم بر روی بعضی واقعیت‌های دنیا می پوشانند و سکوت می‌کنند در حالی که عدالت‌خواهی و آزادی خواهی این است که در مقابل جرثومه‌های فساد که در مقابل ملت ایران قرارگرفتند، بایستیم.

وی همچنین به سیاست های اخیر دولت در خصوص اصلاح ارز ترجبحی نیز اشاره کرد و افزود: این تصمیم بسیار هدفمند و به نفع مردم خواهد بود که از خروج میلیاردها تومان یارانه از کشور جلوگیری خواهد شد ولی برخی از افراد نگاه مطالبه گری مردم را با اغتشاش و تنش اجتماعی مخدوش می کنند و سبب سواستفاده رسانه های معاند می شوند.

معاون استاندار مازندران بر همراهی مسئولان با رسانه ها تاکید کرد و افزود: در شرایط فعلی همه مسئولان باید دست همه کسانی را که دل در گرو ایران عزیز دارند و ایران را دوست دارند بفشارند و رسانه ها را در مسیر آگاه سازی همراهی کنند تا از سواستفاده رسانه های معاند جلوگیری شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز با بیان اینکه از چاپ اولین نشریه در ساری یک قرن و پنج سال می‌گذرد و از قانون نظارت بر مطبوعات صد سال گذشته است که طی این یک قرن اتفاقات بزرگی در این عرصه افتاد، عنوان کرد: باید رسانه‌ها در توسعه مازاندران تاثیرگذار باشند و از قلمشان برای شناسایی ظرفیت‌های استان به کار ببرند.

حسین جوادی با تاکید براینکه تاکنون رسانه‌ها برای پیشرفت مازندران کمک کرده‌اند، به مانند ارز ترجیحی که امروزه در کشور اتفاق افتاد و رسانه‌ها برای شفافیت این موضوع و نتایج آن به کمک دولت و توسعه و پیشرفت کشور آمدند، گفت: رسانه مازندران می‌تواند در توسعه استان کمک کننده باشند و با برگزاری چنین جشنواره‌ای در محمودآباد توانایی برگزاری جشنواره‌های بزرگتر را بررسی کنیم.

وی با بیان اینکه با برگزاری چنین جشنواره‌ای باید شاهد اتفاقات خوبی در رسانه باشیم، خاطرنشان کرد: اطلس رسانه باید بررسی شود تا سبقه‌ مازندران در مطبوعات مورد تحقیق و بررسی و پیشکسوتان این عرصه که در واقع شناسنامه مازندران و در نهایت هویت رسانه‌ای استان هستند شناسایی شوند.

جوادی تصریح کرد: در حوزه آموزش و جشنواره دوره‌های خوبی انجام شده و تلاش است با برنامه‌ریزی انجام شده کارهای بزرگی در حوزه رسانه صورت گیرد.

مدیرکل و ارشاد مازندران از برگزاری نخستین جشنواره حاشیه خزر به میزبانی مازندران خبر داد و مطرح کرد: برنامه اصلی خانه در امر آموزش است که امروزه مشکل اساسی محسوب می‌شود؛ همچنین اساسنامه، ساماندهی خانه و آموزش مستمر دستور کار این خانه است.

در پایان این آیین از برگزیدگان و رتبه‌های برتر این جشنواره با اهدای تندیس و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد که سرکار خانم سکینه مریخ خبرنگار و سردبیر پایگاه خبری ریحان نیوز در بخش سرمقاله با موضوع شهید سردار سلیمانی با عنوان مثل هیچکس شایسته تقدیر شد .

 

به گفته یوسفی دبیر اولین جشنواره رسانه‌ای شمال کشور، ۳۵۹ اثر برای داوری مورد پذیرش هیات داوران این جشنواره قرار گرفت که از این تعداد ۱۰ اثر در بخش خبر، ۲۷ اثر در بخش تیتر، ۸۰ اثر در بخش گزارش، ۳۰ اثر در بخش مصاحبه، ۴۶ اثر در بخش یادداشت، ۲۵ اثر در بخش عکس خبری، ۷ اثر در بخش طنز اجتماعی و کاریکاتور، ۱۶ اثر در بخش طراحی و صفحه آرایی و ۸ اثر هم در بخش چندرسانه‌ای به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.

همچنین این جشنواره دو بخش ویژه داشت، یک بخش شعار سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ و بخش دیگر کرونا و فرصت‌ها، چالش‌ها و دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان بود که مجموعا ۱۱۰ اثر در این دو بخش به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.