تاریخ انتشار : سه شنبه 7 تیر 1401 - 20:41
کد خبر : 12382

جرایم ضد اخلاقی و رفتاری در صدر پرونده های دستگاه قضایی

جرایم ضد اخلاقی و رفتاری در صدر پرونده های دستگاه قضایی
جرایم ضد اخلاقی و رفتاری بالاترین آمار پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی قائم شهر است.

 

به گزارش ریحان نیوز، رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب قائم شهر به مناسبت هفته قوه قضاییه در نشست خبری با اصحاب رسانه عملکرد دستگاه قضایی این شهرستان را تشریح کردند.

فولادی رئیس دادگستری قائم شهر با گرامیداشت سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ شهید واقعه هفتم تیر گفت: توهین، ضرب و جرح و تهدید بیشترین پرونده‌های متشکله در دستگاه قضایی این شهرستان به شمار می‌آیند.

وی، پایین بودن آستانه تحمل، تغییر در سبک زندگی و وجود ضعف و خلاء کار‌های علمی و فرهنگی و عدم کنترل خشم و فاصله گرفتن از باور‌های اعتقادی را علل اصلی بروز جرایم رفتاری و اخلاقی دانست.

رئیس دادگستری قائم شهر افزود: پارسال ۶۷۰۰ فقره پرونده مربوط به توهین، ۵۸۰۰ فقره سرقت، ۵۳۰۰ فقره ضرب و جرح عمدی، ۴۰۰۰ فقره تهدید و ۳۷۰۰ فقره پرونده تصادفات بوده است.

فولادی، احیای حقوق عامه را یکی از وظایف ذاتی دستگاه قضایی دانست که سامانه سجام با هدف جمع آوری گزارشات و اطلاعات مردمی نسبت به رصد و پیگیری و برخورد قضایی با جرایم متهمان اقدام می‌کند و با راه اندازی این سامانه ۹۰ درصد گزارشات دریافتی مردم به سرانجام و نتیجه صدور احکام منتج شده است.

رئیس دادگستری قائم شهر موجودی پرونده‌ها در سال ۱۴۰۰ را ۱۱۴۸۲ فقره اعلام کرد که در این سال ۷۷۵۸۳ فقره ورودی و۷۸۶۸۲ فقره خروجی و پرونده‌های مانده ۱۰۳۸۳فقره بوده است.

صداقت دادستان عمومی و انقلاب قائم شهر نیز با گرامیداشت هفته قوه قضائیه، تحقق سند تحول قضایی را از اولویت‌های اصلی دستگاه قضا نام برد که کاهش ورودی پرونده‌ها، تسریع در رسیدگی پرونده‌ها و صدور و اجرای به موقع احکام از اهداف و دستاورد‌های سند تحول قوه قضائیه به صورت کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت خواهد بود.

دادستان عمومی و انقلاب قائم شهر با اشاره به راه اندازی سامانه ثبت مجرمین حرفه‌ای و خطرناک که با قانون شکنی موجب سلب امنیت با آرامش عمومی جامعه می‌شوند تاکید کرد: با فعالیت این سامانه مجرمان خشن رصد و شناسایی و دستگیر و مجازات خواهند شد و کسانی که سلاح سرد حمل و استفاده کنند در لیست مجرمان خطرناک قرار می‌گیرند.

صداقت با قدردانی از ضابطین قضایی، پایین بودن سن مجرمان رایک هشدار جدی برای خانواده‌ها دانست و افزود: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۵۰ قبضه سلاح گرم و ۲۰۰۰ قبضه سلاح سرد از مجرمان خشن کشف و ضبط شد که این آمار در سه ماه نخست امسال به ۴۵ قبضه سلاح گرم و ۱۰۰۰ قبضه سلاح سرد رسید.

دادستان قائم شهر با بیان اینکه بکارگیری از کودکان کار جرم و دارای مجازات است از راه اندازی دفتر حمایت از کودکان کار و زنان بی خانمان و رها شده خبر داد که در این راستا هشت کودک کار ضمن مساعدت مالی و دریافت بسته‌های معیشتی و بهداشتی و کفش و پوشاک تحت پوشش حمایتی درآمدند.

صداقت، حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی و برخورد با متصرفان را از برنامه‌های محوری دستگاه قضایی دانست که در سال گذشته ۱۷هکتار و ۳۷۶ متر مربع اراضی ملی متصرفی با صدور احکام قضایی رفع تصرف و خلع ید و آزاد سازی شد و در جلوگیری از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی هم بیش از سه هکتار و ۷۲۰ متر مربع زمین و ۲۰۰۰ مترمربع حریم و بستر رودخانه‌های شهرستان قائم شهر که توسط سودجویان تصرف شده بود رفع تصرف و آزادسازی شده است.

دادستان عمومی و انقلاب قائم شهر تلاش دستگاه قضایی و گذشت و عفو خانواده‌ها برای رهایی شش متهم محکوم به قصاص از اعدام در سال گذشته و شناسایی و پذیرش ماهیانه ۱۸۰ معتاد درشش مرکز اقامتی کمپ ترک اعتیاد و بهبودی و ترخیص ۱۱۴۰ معتاد از مجموع ۱۸۴۲ معتاد بستری در کمپ‌ها و نیز پرداخت چهار و نیم میلیارد تومان تسهیلات خود اشتغالی به ۶۲ معتاد بهبود یافته را دیگر اقدامات این داستانی در شهرستان قائم شهر برشمرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.