تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۴
کد خبر : 6029

رویکرد تحولی در قوه قضائیه ادامه پیدا کند/ وقاحت غربی‌ها درمسئله حقوق بشر فوق‌العاده و عجیب است

رویکرد تحولی در قوه قضائیه ادامه پیدا کند/ وقاحت غربی‌ها درمسئله حقوق بشر فوق‌العاده و عجیب است

به گزارش ریحان نیوز همزمان با سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران انقلاب و هفته‌ی قوه‌ی قضائیه، رئیس و مسئولان دستگاه قضائی، با حضور در حسینیه‌ی امام خمینی(ره) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار به‌شرح زیر است: ** شهید بهشتی یک حق بزرگی

به گزارش ریحان نیوز همزمان با سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران انقلاب و هفته‌ی قوه‌ی قضائیه، رئیس و مسئولان دستگاه قضائی، با حضور در حسینیه‌ی امام خمینی(ره) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

بخشی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار به‌شرح زیر است:

** شهید بهشتی یک حق بزرگی بر گردن کشور و ملت دارند و آن پایه‌گذاری دادگستری اسلامی است کار، کار آسانی نبود و کار دشواری بود. ایشان یک حرکت جدیدی را برای قوه‌ی قضائیه شروع کرده بود.

**  ایشان یک عالم متفکر بود، نظریه‌پرداز بود. مرحوم آقای بهشتی حقاً شخصیت برجسته و ممتازی بود، انقلابی بود، واقعاً انقلابی بود، پرتلاش بود، از بن دندان معتقد به مبانی انقلاب بود ایشان. مرحوم شهید بهشتی به‌معنای واقعی کلمه پایبند به مبانی انقلاب و مبانی امام رضوان اللّه علیه بود و پرهیزگار هم بود، مرد مؤمن و متشرعی بود. بنده با ایشان زیاد معاشر بودم، خیلی متشرع بود، خیلی پرهیزگار بود، خیلی در حرکت در جهت دین و مسائل دینی جدی بود، علاوه بر اینها ایشان از ارکان تدوین قانون اساسی است، یعنی حق این بزرگوار بایستی شناخته بشود و گزارده بشود.

** منافقین در مثل امروزی ـ هفتم تیر ـ جنایت بزرگی کردند در حق ملت ایران که این شخصیت برجسته‌ی باعظمت ممتاز را با حدود هفتاد نفر شخصیتهای دیگر از این کشور گرفتند و این قاتلها، قاتلهایی که خودشان اعتراف کردند به این جنایت و به این حرکت فجیع به این معنا که اعترافاتشان در دسترس است، امروز در همین کشورهای مدعی حقوق بشر آزادانه دارند رفت‌وآمد می‌کنند، زندگی می‌کنند، در فرانسه و کشورهای دیگر اروپا و دولتهای اروپایی، دولت فرانسه و دیگران خجالت نمی‌کشند که با بودن اینها و با حمایت از اینها و با تریبون دادن به اینها حتی در مجالس ملی‌شان، در عین حال ادعای حقوق بشر می‌کنند، یعنی واقعاً وقاحت این غربیها یک چیز فوق‌العاده و عجیبی است.

**  لازم است یک خداقوّتی به جناب آقای رئیسی عرض بکنیم ایشان در این دو سال و چند ماهی که مسئولیت قوه‌ی قضائیه را داشتند حقاً زحمت کشیدند، تلاش کردند، کارهای خوبی انجام گرفت در این قوه و حرکت جناب آقای رئیسی در قوه‌ی قضائیه مصداق همان چیزی بود که ما همیشه تکرار می‌کنیم؛ [یعنی] حرکت جهادی، حرکت جهادی؛ یعنی جدی، شبانه‌روزی، پرتلاش، پرانگیزه، یک حرکت این‌جوری بود بحمداللّه، آثار خوبی هم داشت و مهمترین اثر این حرکت همین بود که امید مردم به قوه‌ی قضائیه را زنده کرد، احیاء کرد، مردم را به قوه‌ی قضائیه خوش‌بین کرد، ما شکایتهای مردم را از دستگاههای مختلف دریافت می‌کنیم، خیلی تفاوت هست بین آن قبل از این دو سال و اندی با بعد از این دو سال و اندی در نظرات مردم، خیلی تفاوت هست، امید و اطمینان به قوه را زنده کرد، این سرمایه‌ی اجتماعی است، این اعتماد مردم به دستگاههای فعال در جمهوری اسلامی یک سرمایه‌ی بزرگ اجتماعی است.

**  چند نکته را بنده باید عرض بکنم که ان‌شاءاللّه در آینده‌ی حرکت قوه‌ی قضائیه مورد توجه قرار بگیرد: در درجه‌ی اول مسئله‌ی رویکرد تحولی در قوه است.البته تحول به معنای درست کلمه در یک سال و دو سال و اینها انجام نمیگیرد اما شروع این حرکت در قوه‌ی قضائیه و اتخاذ این جهتگیری و این رویکرد چیز بسیار مهمی بود این باید ادامه پیدا کند، متوقف نشود بلکه باید شدت پیدا کند سند تحول قوه قضائیه، سند قوی خوبی است این سند به معنای واقعی کلمه عملیاتی است و شعاری و ظاهری نیست. همین سند را ملاک عمل قرار بدهید.

** بحث مبارزه با فساد در درون قوه که این هم خب شروع شد، کار بسیار خوبی است و جزو واجب‌ترین کارها و اولی‌ترین کارهای قوه‌ی قضاییه یکی‌اش این است البته من این را عرض بکنم گاهی اوقات جنجال راجع به وجود فساد در قوه قضاییه به جوری افراطی میشود که به قضات شریف، پاکدامن، مؤمن هم اهانت میشود به عناصر مؤمن که بدون شک در قوه قضائیه اینها اکثریت‌اند، نباید بی‌مهری بشود لکن عنصر فاسد ناباب ولو کم هم که باشد تأثیر خودش را می‌بخشد باید به شدت با این مسئله مواجهه بشود و برخورد بشود.

** این انتخابات حقاً و انصافاً حماسه بود به معنای واقعی کلمه حماسه‌ این مردم بود، حماسه آفریدند تلاشهایی انجام میگیرد، نامه مینویسند، در فضای مجازی حرف میزنند، که عظمت این انتخابات را انکار کنند اما فایده‌ای ندارد. این تلاش بیهوده است.تحلیلگرانی که چشمشان به این انتخابات بود، آنها میفهمند چه اتفاقی افتاد در کجای دنیا معمول است و دیده میشود که همه‌ی دستگاههای تبلیغاتی مخالف، فعال و مؤثر به کار بیفتند برای اینکه به مردم نهیب بزنند که در انتخابات شرکت نکنید.

** رادیوهای آمریکا، رادیوهای انگلیس، رادیوهای بعضی از کشورهای مرتجع و روسیاه به کار بیفتند، عناصری از خودشان، عناصر خائنی هم از ایرانیهایی که زیر پرچم آمریکا و انگلیس زندگی میکنند و از آنها ارتزاق میکنند، اینها شروع کنند از مدتها پیش در رادیو، در تلویزیون، در ماهواره، در فضای مجازی به خصوص، نه یکی دو تا، صدها بلکه هزاران شبکه و کار و مسیر برای اینکه مردم را از انتخابات دور کنند.

**  دستگاه تبلیغاتی دشمن برای کاهش مشارکت به مشکل معیشتی مردم امید بسته بود؛ بعضی از حوادثی که بعداً اتفاق افتاد مثلاً بحث احراز صلاحیت یا عدم احراز صلاحیتها، اینها را هم بهانه میکنند…حالا بنده ممکن است با بعضی از این نظرات شورای محترم نگهبان موافق هم نباشم، اما شورای نگهبان بر طبق وظیفه‌ی دینی عمل میکند، بر طبق قانون عمل میکند. اینها مردمان متشرع و پرهیزگاری هستند و مقید به وظیفه‌ی دینی هستند، طبق وظیفه‌ی دینی عمل میکنند. حالا ممکن است بنده مثلاً با یک مورد، دو مورد یا کمتر یا بیشترش موافق هم نباشم اما اعتقادم بر این است که آنها [طبق وظیفه‌ی دینی عمل میکنند].
یکی از بهانه‌ها این [بحث احراز صلاحیت‌ها] بود، یکی از بهانه‌ها مسائل معیشتی بود و شروع کردند یقه‌درانی کردن برای اینکه مردم را از پای صندوقها منصرف کنند و امیدشان هم این بود که مشارکت مردم حدود بیست درصد مثلاً یا بیست و پنج درصد در انتخابات باشد.

**  خب با یک چنین وضعی مردم این‌جور می‌آیند شرکت میکنند، با وجود کرونا که حالا محاسباتی که کردند آدمهای کارشناس میگویند لااقل ده درصد از عدم شرکتها مربوط به کرونا است که اگر چنانچه آن را محاسبه کنیم نزدیک به شصت درصد شرکت است، مشارکت است که چیز خوبی است.

** حضرت آیت الله خامنه‌ای صبح امروز در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه: بعضی‌ها روی آراء باطله تکیه میکنند آراء باطله دلیل چیست؟ آراء باطله دلیل جدایی آن افراد از نظام است؟ ابداً، ابداً. عکس قضیه است.

** آن کسی که می‌آید در شعبه‌ی رأی‌گیری میخواهد رأی بدهد، با صندوق قهر نکرده، میخواهد رأی بدهد، نگاه میکند میبیند شخصی که قبول دارد در این مجموعه‌ی نامزدها نیست، خب این چه کار کند؟ میتواند قهر کند بگوید حالا که شخص مورد نظر من در فهرست این نامزدها نیست من رأی نمیدهم، میتواند برود، اگر قهر نکرد، نرفت و رأی داد و اسم همان شخص را نوشت که این میشود آراء باطل یا رأی سفید انداخت، پس این پیداست که به صندوق رأی علاقمند است، پیداست که با صندوق رأی قهر نکرده، پیداست که به نظام علاقمند است بعضی ها روی این چیزهای بی‌خودی همین‌طور مدام تحرک و حرف و گفت و تحلیلهای غلط و اینها میکنند.

** تنوع سلیقه‌ها در مناظره‌های انتخاباتی مشاهده شد و پیدا بود اما همه‌ی این نامزدهای محترم بر این معنا متفق بودند که مشکلات اقتصادی کشور راه‌حل دارد درست نقطه‌ی مقابل آن چیزی که دشمن میخواهد اعلام کند که راه‌حل وجود ندارد همه‌شان متفق بودند راه‌حل دارد، منتها این میگفت راه‌حل من درست است، آن میگفت راه‌حل من درست است اما همه وجود بن‌بست را انکار کردند، این خیلی چیز مهمی است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.